11

رکورد آبگیری سازه های آبخیزداری شکست

  • کد خبر : 16073
  • 31 فروردین 1399 - 9:00
رکورد آبگیری سازه های آبخیزداری شکست

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی خبر داد: رکورد آبگیری سازه های آبخیزداری شکست طی بارندگی های اخیر ظرفیت آبگیری سازه های آبخیزداری استان تکمیل شد و به بیش از ۷۷ میلیون متر مکعب رواناب و سیلاب رسید که در طول سال های فعالیت اداره کل بی سابقه بوده است. مدیرکل منابع طبیعی و […]

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی خبر داد:
رکورد آبگیری سازه های آبخیزداری شکست

طی بارندگی های اخیر ظرفیت آبگیری سازه های آبخیزداری استان تکمیل شد و به بیش از ۷۷ میلیون متر مکعب رواناب و سیلاب رسید که در طول سال های فعالیت اداره کل بی سابقه بوده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی هزار و ۹۱۸ سازه ی آبخیزداری اعم از بند خاکی ، سنگی ملاتی، گابیون و . . . در استان احداث شده است.

علیرضا نصرآبادی ظرفیت و حجم مخازن این سازه ها را بیش از ۷۸ میلیون و ۶۶۸ هزار متر مکعب اعلام کرد که در بارندگی های امسال تقریبا تمام این ظرفیت آبگیری شده است.

وی با اشاره به اینکه بارندگی ها از آبان ماه ۹۸ تا فروردین ماه ۹۹ در این سازه ها ذخیره شده گفت: آبگیری سازه ها در آبان،دی و بهمن ۹۸ به بیش از ۱۲ میلیون و ۵۶۲ متر مکعب رسید.

وی درباره بارندگی های فروردین ماه ۹۹ نیز اضافه کرد: بارندگی های ۳ تا ۶ فروردین حجم آبگیری را به بیش از ۱۰ میلیون متر مکعب رساند.

وی ادامه داد:بارندگی های ۱۰ تا ۱۴ فروردین ذخیره را به بیش از ۲۳ میلیون متر مکعب رساند.

وی با توجه به شدت بارندگی های ۲۰ تا ۲۹ فروردین ماه اعلام کرد: حجم آبگیری سازه های آبخیزداری بعد از این بارندگی ها به به بیش از ۳۰ ملیون متر مکعب رسید که شاهد سر ریز سازه ها بودیم.

نصرآبادی با خرسندی از اعلام اینکه ظرفیت و حجم آبگیری تمام سازه های آبخیزداری استان تکمیل شده است گفت: ۷۷ میلیون و ۷۹۸ هزار و ۱۸۰ متر معکب آب در سازه های آبخیزدلری استان استحصال شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری با اعلام این مطلب از احیای قنوات بایر و نیمه دایر در بسیاری از روستاهای پایین دست این سازه ها خبر داد.

به گفته ی نصرآبادی احیای کشاورزی، امید به زندگی و برگشت به روستاها، جلوگیری از تخریب چاه ها و قنات ها در اثر سیل و نیز کنترل سیلاب از جمله دستاوردهای سازه های آبخیزداری برای استان بوده است که با توجه به اعتبارات صندوق توسعه می توان امیدوار بود مسئولان ملی در تصویب و تخصیص اعتبارات بیشتر و در سطح استانی برای انجام مطالعات آبخیزداری همکاری بیشتری با منابع طبیعی استان داشته باشند

 

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=16073

برچسب ها

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 742
  • 1,309
  • 2,105,237
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱