12

گرماے بیش از حد عشایر کوچنده را به سیستان برگرداند

  • کد خبر : 16280
  • 01 تیر 1399 - 11:33
گرماے بیش از حد عشایر کوچنده را به سیستان برگرداند

افزایش دماے بیش از حد هوا در شهرستان نهبندان باعث برگشت عشایر کوچنده به سیستان شد. رئیس اداره منابع طبیعے و آبخیزدارے شهرستان نهبندان با اشاره به گرم شدن بیش از حد هوا در این شهرستان و شدت تابش آفتاب گفت:۱۳۱خانوار عشایر کوچنده که اهل سیستان هستند و از مراتع ما در شهرستان نهبندان استفاده […]

افزایش دماے بیش از حد هوا در شهرستان نهبندان باعث برگشت عشایر کوچنده به سیستان شد.

رئیس اداره منابع طبیعے و آبخیزدارے شهرستان نهبندان با اشاره به گرم شدن بیش از حد هوا در این شهرستان و شدت تابش آفتاب گفت:۱۳۱خانوار عشایر کوچنده که اهل سیستان هستند و از مراتع ما در شهرستان نهبندان استفاده مے کنند،درحالے که بارندگے هاے امسال انها را امیدوار به چراے خوب دام هایشان کرده بود،بهدلیل گرماے بیش از حد این روزها به سیستان برگشتند.

کدخدازاده رئیس اداره منابع و آبخیزداری شهرستان نهبندان مساحت مراتع این شهرستان را حدود یڪ میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار است که اغلب نیمه متراکم و بیابانے است.

وی با اشاره به بارندگے هاے اخیر اعلام کرد:هر چند تامین علوفه ے مرتعے شهرستان امسال بهتر بود، و ما نگرانے هایے براے حضور بیشتر عشایر کوچنده بودیم. اما حالا عشایر این شهرستان را ترڪ کرده اند و اکنون بحث خطر آتش در مراتع افزایش یافته است.

وی ملخ هاے صحرایے و دام بیشتر از حد مجاز را دو تهدید مهم در مراتع این شهرستان دانست و گفت: با وجود اینکه مبارزه با ملخ هاے صحرایے وظیفه ے منابع طبیعے نیست،اماهمه ے همکاران ما در منابع طبیعے مبارزه با ملخ ها را از همان روز طغیان تاکنون انجام داده اند.

کدخدازاده ادامه داد:بحث ممیزے مراتع نیز به خوبے در حال انجام است که بالغ بر ۷۰ درصد مراتع شهرستان ممیزی گریده است .همچنین تاکنون حدود هزار و ۸۰۰ پروانه چراے دام در شهرستان صادر شده است.

رئیس اداره منابع طبیعے و آبخیزدارے شهرستان نهبندان افزود:بر اساس مجوزهایے که ما صادر کرده ایم باید ۲۰۲ هزار واحد دامے باشد این در حالے است که بر اساس اطلاعات به دست آمده هم اکنون حدود ۲۹۰ هزار واحد دامے در شهرستان داریم وے موضوع واگذاری پرورش دام سبک و سنگین در مراتع شهرستان یڪ تهدید مے داند.چراکه هر چند مجوز پرورش دام در فضاے بسته به دامداران داده شده اما اکثرا دیده مے شود.دامهای برخے از دامداران از مراتع تغذیه مے کنند و باعث دردسر برای بهره برداران مراتع گردیده وی تعداد عشایر کوچروی سیستان به مراتع شهرستان را ۱۳۱ بهره بردار اعلام که هر سال از اواخر اسفند تا اواسط اردیبهشت به مراتع شهرستان کوچ می نمایند.

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=16280

برچسب ها

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 763
  • 1,281
  • 2,022,112
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱