14

آغاز آبیارے جنگل هاے دست کاشت در بیرجند

  • کد خبر : 16319
  • ۰۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۹:۲۷
آغاز آبیارے جنگل هاے دست کاشت در بیرجند

رئیس اداره منابع طبیعے وآبخیزدارے شهرستان بیرجند از آغاز عملیات آبیارے سنواتے جنگلهاے دست کاشت دشت شکراب خبر داد رئیس اداره منابع طبیعے وآبخیزدارے شهرستان بیرجند با بیان اینکه جنگلکارے با نهال یا بذر یڪ عملیات چندجانبه و سرمایه گذارے بلند مدت است که مستلزم کار،زمان و صرف هزینه می‌باشد؛ گفت:بنابراےنهرگونه غفلت یا اشتباهے که […]

رئیس اداره منابع طبیعے وآبخیزدارے شهرستان بیرجند از آغاز عملیات آبیارے سنواتے جنگلهاے دست کاشت دشت شکراب خبر داد
رئیس اداره منابع طبیعے وآبخیزدارے شهرستان بیرجند با بیان اینکه جنگلکارے با نهال یا بذر یڪ عملیات چندجانبه و سرمایه گذارے بلند مدت است که مستلزم کار،زمان و صرف هزینه می‌باشد؛ گفت:بنابراےنهرگونه غفلت یا اشتباهے که در شروع اتفاق افتد انعکاس آن تا پایان کار ادامه خواهد داشت.

علیپورافزود:اگرعملیات با شکست مواجه شود و سبزینگے اتفاق نیوفتد کاهش اعتماد عمومے و عدم انگیزه مشارکت در سایر برنامه‌ها را به دنبال دارد .

وبا اشاره به اینکه عدم مراقبت از نهال‌هاے کشت شده در سال‌هاے اولیه از مهمترین عوامل شکست و ناموفقیتے در اینگونه سرمایه‌گذاریهاست.گفت: این اداره طے سنوات گذشته سالهاے (۹۳ و ۹۴ و ۹۶) با اهدافے چون احيا مراتع فقير و تخريب شده،تقویت پوشش گیاهے در منطقه و در نتیجه جلوگیرے از فرسایش خاڪ اقدام به اجراے طرح جنگلدارے چند منظوره در سطح ۱۶۰ هکتار از اراضے دشت شکراب کرد.

وے یکے از عوامل رشد و استقرار اولیه نهال‌ها را ذخیره اصولے نزولات آسمانے و انجام آبیارے مناسب بیان کرد و ادامه داد:این روش در پایدارے نهال نقش مؤثرے ایفا می‌کند.

علیپور با اشاره به اینکه اجراے آبیارے تکمیلے با حداقل ۵ دور آبیارے به ویژه در فصل تابستان از بروز خشکیدگے نهال جلوگیرے می‌کند و منجر به رفع چالش و بحران کم آبے می‌شود.تصریح کرد:گونه‌هاے جنگلے کشت شده در این پروژه اغلب نهال‌هاے باگونه هاے سازگار منطقه شامل بادامڪ ،زرشڪ وحشے ،بادام ،ارغوان ،سنجد ،عناب و انگور می‌باشد.

رئیس اداره منابع طبیعے و آبحیزدارے بیرجند اعلام کرد:این نهال ها در سال‌هاے آینده به لحاظ خاصیت ریشه دوانے قوے و ایجاد سامانه آبگیر،رطوبت لازم را جهت فعالیت‌هاے زیستے از زمین دریافت خواهد کرد.

اوادامه داد:حفاظت فیزیکے از نهال کشت شده نیز از اهمیت ویژه‌اے برخوردار است به طورے که با جلوگیرے از چراے دام،شکستن نهال و تردد دام و احشام از تخریب و نابودے و سرچرشدن نهال جلوگیرے می‌کند که باید همواره مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه کرد:این امر با قرق کردن منطقه کاشت شده و با گشت و مراقبت توسط نیروهاے یگان حفاظت امکان پذیر مے باشد.

علیپور در پایان گفت:بهبود نفوذپذیرے،کاهش خطرات سیل خیزے و کنترل فرسایش و روان آب ها،همه دست آورد بهبود پوشش گیاهے مطلوب است که به لحاظ گستردگے عرصه‌هاے مستعد در این زمینه،رسیدن به ایرانے سرسبز مستلزم عزم ملے و مشارکت همه جانبه نهاد‌هاے مردمے و NGO‌ها و جوامع محلے می‌باشد.

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=16319

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 77
  • 2,415
  • 1,310,303
  • سه شنبه _ ۲۲ تیر ۱۴۰۰