5

تصویب ۱۳ میلیارد ریال اعتبار برای منابع طبیعی و آبخیزداری بیرجند

  • کد خبر : 16439
  • ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۰
تصویب ۱۳ میلیارد ریال اعتبار برای منابع طبیعی و آبخیزداری بیرجند

۱۳ میلیارد ریال اعتبار از سر فصل های استانی و نفت برای اجرای پروژه های عمرانی منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بیرجند مصوب شد. رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بیرجند از تصویب مبلغ ۱۳ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح‌ های عمرانی در حوزه منابع طبیعی وآبخیزداری این شهرستان از محل اعتبارات استانی […]

۱۳ میلیارد ریال اعتبار از سر فصل های استانی و نفت برای اجرای پروژه های عمرانی منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بیرجند مصوب شد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بیرجند از تصویب مبلغ ۱۳ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح‌ های عمرانی در حوزه منابع طبیعی وآبخیزداری این شهرستان از محل اعتبارات استانی و نفت خبر داد.

ابراهیم علیپور با اشاره به برگزاری کمیته برنامه ریزی این شهرستان و اعلام گزارش هایی از پروژه های در دست اقدام این اداره برای بهبود شرایط آب و خاک در منطقه گفت: با توجه به نیاز اعتباری ویژه از مجموع اعتبارات پیشنهادی ، مبلغ ۱۳ میلیارد ریال در قالب ۷ پروژه برای اجرای طرحهای عمرانی در بخش های مختلف منابع طبیعی تصویب شد .

وی ادامه داد: هرساله بخش عظیمی از هرز آبها و سیلابها به جای ذخیره و استفاده مناسب در آبخیزها، با روندی تخریبی و فرسایشی هدر می رود که این امر ضمن خروج منابع ارزشمند آب و خاک، مشکلاتی نیز در سطح آبخیزها و دشت ها ایجاد می کند.

علیپور با توجه به این موضوع گفت: این در حالی است که در شرایط خشکسالی، بایستی از کمترین بارندگی و منابع آب، بهترین و بیشترین استفاده را کرد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بیرجند اضافه کرد: بدیهی است موثرترین راه برای مقابله با خشکسالی، آبخیزداری می باشد .یکی از مشکلاتی که همواره ساکنان حوزه های آبخیز با آن مواجه هستند کمبود آب، چه در بخش کشاورزی و چه در بخش شرب بوده است که این موضوع همواره زندگی ساکنان این منطقه را با بروز پدیده هایی همچون خشکسالی، سیلاب ها و همچنین نبود دسترسی به منابع آب سالم و کافی در معرض تهدید قرار داده است.

وی با بیان اینکه عملیات آبخیزداری در قالب اقدامات مکانیکی شامل احداث بندهای خاکی، سنگی- ملاتی، سنگی-گابیونی و … انجام شده است افزود: این اقدامات در چندین حوزه آبخیز اصلی شامل حوزه‌های آبخیز باقران فاز یک ،باقران فاز ۲ و … اجرایی شده است.

وی گفت: با توجه به شرایط حساس و تغییرات اقلیمی و بارش‌های یکباره و همچنین خطرات سیلاب که چندین بار در حوزه های مختلف به وقوع پیوسته است، تداوم اجرای پروژه‌های آبخیزداری ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

وی تاکید کرد: در این خصوص و برای تحقق این مهم اعتبارات صندوق توسعه ملی به کمک آمده و طی دو سال گذشته شاهد اقدامات خوب و مؤثری در اجرای پروژه‌های آبخیزداری هستیم که این امر بر مردم نیز پوشیده نمانده وباعث شده به اهمیت اجرای طرحهای آبخیزداری بیشتر واقف شوند و خواستار اجرای فعالیتهای آبخیزداری در حوزه های مختلف هستند.

علیپور ادامه داد: این موضوع پس از طرح در کمیته برنامه ریزی و قول مساعد استاندار به مردم درسفر های استانی سبب شد خوشبختانه سال جاری بیشترین اعتبار نسبت به سایر پروژه ها با اعتباری بالغ بر ۴.۴ میلیارد ریال به پروژه آبخیزداری و کنترل سیل در حوزه های داخلی شهرستان اختصاص یابد.

وی با اشاره به اینکه با فعالیت های آبخیزداری و استحصال و بهره برداری مناسب آب، باعث می شود علاوه بر حفاظت از آب و خاک در این مناطق ، رونق و آبادانی و امید به زندگی نیز در انتظار ساکنان باشد و اجرای این سازه ها زمینه را برای پایداری محیط طبیعی و توسعه پایدار فراهم می‌کند اعلام کرد: هنوز مساحت زیادی از شهرستان نیاز به اجرای سازه های آبخیزداری دارد که با تخصیص اعتبارات شهرستانی می توان در این حوزه فعالیت بیشتری انجام داد.

وی با بیان اینکه اجرای سیاستهای سازمان جنگل ها مبنی براینکه اجرای پروژه های آبخیزداری فقط در حوزه های دارای مطالعات تفضیلی امکان پذیر است اضافه کرد:نظر به اینکه حوزه های مطالعاتی در سطح شهرستان کم است توجه مسولین استانی و شهرستانی مبنی بر گذاشتن اعتبارات جهت مطالعات حوزه ها امری ضروری به شمار می آیدکه امیدواریم این موضوع نیز مد نظر قرار گیرد .

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=16439

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 119
  • 2,415
  • 1,310,345
  • سه شنبه _ ۲۲ تیر ۱۴۰۰