15
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی اعلام کرد

۴۵۰ هزار هکتار مراتع خراسان جنوبی آزادسازی شد

  • کد خبر : 16726
  • 06 آبان 1399 - 21:30
۴۵۰ هزار هکتار مراتع خراسان جنوبی آزادسازی شد

۴۵۰ هزار هکتار از مراتع استان که در سال‌های قبل از محل اعتبارات دولتی و با مشارکت بهره‌برداران احیا و اصلاح شده بود از ابتدای آبان امسال برای بهره‌برداری و تعلیف دام مرتعداران آزادسازی شد. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: حدود ۳۰۰ هزار واحد دامی متعلق به ۶ هزار و ۲۵۰ خانوار […]

۴۵۰ هزار هکتار مراتع خراسان جنوبی آزادسازی شد۴۵۰ هزار هکتار از مراتع استان که در سال‌های قبل از محل اعتبارات دولتی و با مشارکت بهره‌برداران احیا و اصلاح شده بود از ابتدای آبان امسال برای بهره‌برداری و تعلیف دام مرتعداران آزادسازی شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: حدود ۳۰۰ هزار واحد دامی متعلق به ۶ هزار و ۲۵۰ خانوار مرتعدار و دامدار روستایی و عشایری در ۱۱۵ منطقه استان به مدت ۸۰ تا ۹۰ روز از این مراتع بهره‌برداری خواهند کرد.

علیرضا نصرابادی افزود: در این مراتع ۲۷ هزار و ۳۰۰ تن علوفه خشک به ارزش ۳۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان وجود دارد و در این مدت بهره‌برداران مکلف به رعایت نکات قید شده در پروانه‌های موقت صادره هستند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی اظهار داشت: با احیای عرصه‌های مذکور علاوه بر حفاظت خاک، اهداف مربوط به اصلاح و احیا مراتع، بهبود وضعیت پوشش گیاهی، حفظ منابع آب و خاک، جلوگیری از فرسایش خاک و بهبود عوامل زیست محیطی محقق شده است.

وی تصریح کرد: افزایش کمی و کیفی پوشش گیاهی برای رسیدن به پتانسیل تولید و بهره‌برداری پایدار مهمترین هدفی است که در اصلاح و احیا مدیریت مراتع دنبال می‌شود.

نصرآبادی ادامه داد: افزایش میزان پوشش گیاهی منجر به افزایش تولید علوفه مراتع، تولیدات دامی، حفاظت خاک و جلوگیری از فرسایش و جابه جایی خاک، تولید بیشتر آب در مراتع و بهبود شاخص‌های اصلی پایداری اکولوژیکی می‌شود.

وی یادآور شد: در مجموع سالانه ۷۵۰ تا ۸۰۰ هزار تن علوفه خشک در مراتع  استان خراسان جنوبی تولید می‌شود که قیمت هر کیلوگرم  هزار و ۳۵۱ تومان معادل ۷۰ درصد قیمت جو است.

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=16726

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 1,267
  • 2,051
  • 2,109,052
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱