9

۷۸۰ هزار متر مکعب به حجم استحصال رواناب در استان افزوده شد

  • کد خبر : 16950
  • 26 بهمن 1399 - 9:16
۷۸۰ هزار متر مکعب به حجم استحصال رواناب در استان افزوده شد

حجم استحصال رواناب در استان با اجرای سازه های جدید آبخیزداری بیش از ۷۸۰ هزار متر مکعب افزایش یافت. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به افتتاح ۱۱ سازه آبخیزداری در ایام فجر ۹۹ در استان گفت: با افتتاح این سازه ها حجم استحصال رواناب های استان ۷۸۲ هزار و ۵۴۹ متر […]

حجم استحصال رواناب در استان با اجرای سازه های جدید آبخیزداری بیش از ۷۸۰ هزار متر مکعب افزایش یافت.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به افتتاح ۱۱ سازه آبخیزداری در ایام فجر ۹۹ در استان گفت: با افتتاح این سازه ها حجم استحصال رواناب های استان ۷۸۲ هزار و ۵۴۹ متر مکعب افزایش یافت.
علیرضا نصرآبادی افزود: این سازه ها در شهرستان های نهبندان،بشرویه ،زیرکوه درمیان،قاینات و طبس به بهره برداری رسیده است.
وی احداث سرریز بند خاکی روز گور با اعتبار ۵۴۶ میلیون ریال ،سازه سنگ و ملات در روستاهای شاسکوه با اعتبار ۱۶۸۰ میلیون ریال ،سازه ی سنگ و ملات در روستای اشباک با اعتبار ۲۱۰۰ میلیون ریال و احداث بند خاکی روستای کلاته رئیس در شهرستان نهبندان با اعتبار ۱۷۵۰ میلیون ریال و نیز بند خاکی با سازه سرریز ملاتی و سازه سنگ وملاتی در زیرکوه با اعتبار ۲۱۰۰ میلیون ریال بخشی از این پروژه ها عنوان کرد.
وی با اشاره به اجرای عملیات آبخیزداری در دیگر عرصه های این شهرستان ها اضافه کرد: حوزه آبخیز ارسک با اعتبار ۴۳۷۳ میلیون ریال، و حوزه آبخیز نیگنان با اعتبار ۱۱۸۴ میلیون ریال در شهرستان بشرویه ،دوعملیات آبخیزداری در حوزه آبخیز فیزیک نوزاد شهرستان درمیان با اعتبار ۱۰۱۳۰ میلیون ریال ،حوزه آبخیز شهرک هاشمیه شهرستان قاینات با اعتبار ۳۰۴۰۵ میلیون ریال و حوزه آبخیز سد کریت شهرستان طبس با اعتبار ۹۴۳۳ میلیون ریال از دیگرپروژه های آبخیزداری این دهه بود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با تاکید بر این که نقش سازه های آبخیزداری امروز برای بیشتر مردم و مسئولان روشن شده است گفت: این سازه ها در کنترل سیل،جلوگیری از فرسایش خاک،افزایش دبی قنوات و نیز تغذیه سفره های زیر زمینی بسیار تاثیر گذار هستند.
نصرآبادی افزود: هرچند میزان بارندگی ها در دوماه گذشته کاهش ۵۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است . اما امیدواریم با پیشبینی هایی که برای اسفند شده است وهمچنین تغییراتی که در زمان بارندگی ها رخ داده یعنی باران های فررودین و اردیبهشت ماه از تمامی حجم این سازه ها برای کنترل رواناب ها استفاده کنیم .
وی یادآور شد: پس از بارش های هفته ی دوم فروردین ۹۹ در تعداد ۲ هزار سازه ی آبخیزداری و آبخوان داری استان حدود ۲۲ میلیون متر مکعب رواناب و سیلاب کنترل و ذخیره شد.
وی ادامه داد: در بیشتر عرصه های منابع طبیعی استان هنوز به تعداد زیادی از سازه های بزرگ و کوچک آبخیزداری نیاز است. که برابی احداث این سازه ها نیاز است کارهای مطالعاتی انجام شود. بر این اساس امیدواریم با دریافت به موقع اعتبارات استانی کارهای مطالعاتی این عرصه ها را انجام و سازه ها را اجرایی کنیم.
وی سازه های آبخیزداری را تنها راه نجات استان از تنگناهای خشکسالی دانست و گفت: با توجه به سطح تبخیر و همچنین شدت خسارت های سیل در استان اجرای سازه های آبخیزداری می تواند سریعترین و مطمئن ترین راه برای کنترل این دو موضوع مهم باشد .

 

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=16950

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 854
  • 1,309
  • 2,105,349
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱