5

۲ هزار و ۵۰۰ هکتار طرحهای بیابانزدایی به عرصه های استان افزوده شد

  • کد خبر : 16989
  • ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۷
۲ هزار و ۵۰۰ هکتار طرحهای بیابانزدایی به عرصه های استان افزوده شد

۲ هزار و ۵۰۰ هکتار طرحهای بیابانزدایی به عرصه های استان افزوده شد به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی . مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به اقداماتی که طی سال های گذشته در استان انجام شده گفت:امسال توانستیم با توجه به اعتباراتی که در اختیار […]

۲ هزار و ۵۰۰ هکتار طرحهای بیابانزدایی به عرصه های استان افزوده شد
به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی . مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به اقداماتی که طی سال های گذشته در استان انجام شده گفت:امسال توانستیم با توجه به اعتباراتی که در اختیار داشتیم در ۲ هزار ۵۰۰ هکتار از عرصه های منابع طبیعی استان پروژه های بیابانزدایی را اجرا کنیم.
علیرضا نصرآبادی افزود:خراسان جنوبی با قرار گرفتن بر روی کمربند خشک و نیمه خشک نیمکره ی شمالی دارای ذخایر منابع آبی بسیار ضعیف و نزولات جوی کم،تبخیر سالیانه بسیار شدید . میزان پوشش گیاهی اندک در شرایط بسیار خاصی قرار گرفته است.
به گفته ی وی این شرایط موجب شده که از کل عرصه های طبیعی استان مساحت ۵.۴ میلیون هکتار را عرصه های بیابانی تشکیل دهد که موجب شده است خراسان جنوبی جزء ۵ استان درگیر با موضوع گرد و غبار باشد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی از بین رفتن توان زیست محیطی و اقتصادی اراضی،تشدید فرسایش بادی،افزایش ریزگردها و طوفانهای گرد و غبار،نابودی پوشش گیاهی مراتع و تبدیل این مناطق به اراضی بیابانی،کاهش کیفیت و کمیت آبهای سطحی و زیر زمینی، و کاهش حاصلخیزی خاک را از جمله پیامدهای بیابانزایی در استان نام برد.
وی ادامه داد: به منظور کاهش اثرات منفی بیابانزایی و جلوگیری از پیشرفت آن در استان تاکنون فعالیت های متعددی از جمله تهیه ی طرح بیابانزدایی به مساحت یک میلیون و ۷۴۰ هزار هکتار در قالب ۲۸ طرح اجرایی شده است.
نصرآبادی درباره این طرح ها توضیح داد: اجرای ۱۵۳ هزار و ۲۰۰ هکتار نهال کاری،۱۳ هزار و ۸۷۶ هزار هکتار بذر کاری،۳۹ هزار هکتار مدیریت روان آب های سطحی ،و ۶۰۰ هکتار مالچ پاشی از جمله اقداماتی بوده که از سال گذشته تا کنون اجرایی شده است.
وی با اشاره به اعتبارات بیابانزدایی در سال ۹۸ گفت:سال گذشته از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی مبلغی بیش از ۸۳ میلیارد تومان برای اجرای عملیات احیایی در سطحی بیش از ۴۵ هزار هکتار به استان تخصیص یافت.
وی اضافه کرد: امسال نیز با اعتبار ۱۷ میلیارد تومان در حال اجرای ۱۱۰۰ هکتار نهالکاری و هزا رو ۴۰۰ هکتار مدیریت روان آب هستیم.علاوه بر این ۴۳ میلیارد تومان نیز برای اجرای پروژه ی مالچ پاشی در سطح ۵۴۰ هکتار ابلاغ شده است.

 

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=16989

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 2,681
  • 2,814
  • 1,424,823
  • چهارشنبه _ ۲۴ شهریور ۱۴۰۰