7

برداشت محصولات فرعی مرتعی به دلیل خشکسالی ممنوع شد

  • کد خبر : 17142
  • 01 خرداد 1400 - 11:45
برداشت محصولات فرعی مرتعی به دلیل خشکسالی ممنوع شد

  در جهت کاهش معضلات خشکسالی در مراتع و حفاظت از ذخایر ژنیتیکی از رویشگاه های گیاهان دارویی استان برداشت محصولات فرعی مرتعی برای یک سال ممنوع شد. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی از ممنوعیت برداشت محصولات فرعی جنگلی و مرتعی در شهرستان شامل انواع گیاهان دارویی به دلیل خشکسالیهای اخیر خبر داد […]

 

در جهت کاهش معضلات خشکسالی در مراتع و حفاظت از ذخایر ژنیتیکی از رویشگاه های گیاهان دارویی استان برداشت محصولات فرعی مرتعی برای یک سال ممنوع شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی از ممنوعیت برداشت محصولات فرعی جنگلی و مرتعی در شهرستان شامل انواع گیاهان دارویی به دلیل خشکسالیهای اخیر خبر داد .

علیرضا نصرآبادی گفت: بیش از ۹۵ درصد از کل مساحت استان خراسان جنوبی را عرصه هاي منابع طبيعي اعم از جنگل ها، مراتع و بیابان  تشکیل می دهد.که مساحت مراتع نزدیک به ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار است.

وی با توجه به اینکه استمرار بهره برداری از گیاهان دارویی در سیاست سازمان جنگلها مراتع و آبخیزداری کشور در قالب حفظ ، احیا ، توسعه و بهره برداری از منابع طبیعی است افزود: بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از مراتع استان دارای طرح اصلاح ، احیا و بهره بردای است.

وی ادامه داد: آنغوزه ، آویشن و وشا ، و سایر گیاهان دارویی عمده ترین گیاهان دارویی و صنعتی  تولید شده در مراتع این شهرستان است .که بهره برداران با آگاهی از ارزش اقتصادی این گونه گیاهان در راستای در آمد خانوار،خود عاملی موثر برای حفاظت و احیا رویشگاه ها بوده ،و به صورت غیر مستقیم حافظ عرصه های منابع طبیعی و ذخایر ژنتیکی آن هستند.

وی با اشاره به کاهش بی سابقه نزولات آسمانی و پراکنش زمانی نامناسب بارندگیها در سال زراعی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ و پیش بینی عدم وقوع باران موثر طی ماه های آینده و در نتیجه تاثیر منفی آن بر رشد و نمو گونه های گیاهان دارویی، تاکید کرد: هرگونه برداشت حتی به صورت محدود می تواند تهدید جدی برای پوشش گیاهی مراتع و جنگلها باشد.

نصرآبادی اضافه کرد: برداشت از انواع گونه های گیاهان دارویی و صنعتی در سطح مراتع و رویشگاههای دارای طرح مرتعداری ممنوع و بهره برداری و استحصال محصولات صنعتی از قبیل آنغوزه و وشا به سال بعد آن هم در صورت وجود بارندگی های مناسب موکول شد .

وی اظهار داشت: با اجرای پروژه های مرتعداری از قبیل بذر کاری ، کپه کاری و  نهال کاری در مراتع در کنار اجرای مدیریت چرای دام به عنوان راهکار مدیریتی مفيد جهت تعادل مناسب دام در مرتع مي تواند تا حدودي فشار را بر عرصه مراتع کمتر کرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی تصریح کرد:این شیوه باعث تقویت پوشش گیاهی، تثبیت خاک، کاهش فرسایش و تقویت ظرفیت مراتع و افزایش تولید علوفه می شود.

نصرآبادی در پایان از همراهی تمامی مجریان طرح های مرتعداری و بهره برداران مراتع که این موضوع را مد نظر داشته قدردانی و گفت: هرگونه برداشت غیرقانونی ممنوع بوده و مردم در صورت مشاهده موارد تخطی می‌توانند با شماره ۱۵۰۴ مراتب را به اداره منابع طبیعی و آبخیزداری اطلاع رسانی کنند.

برداشت محصولات فرعی مرتعی به دلیل خشکسالی ممنوع شد

 

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=17142

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 7
  • 1,267
  • 2,109,059
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱