2

اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان داری در حوزه القوارت و شارقنج

  • کد خبر : 17147
  • ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۴
اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان داری در حوزه القوارت و شارقنج

رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری شهرستان بیرجند از احداث سازه های آبخیزداری در دو حوزه آبخیز القورات و شارقنج خبر داد . ابراهیم علیپور با بیان اینکه اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری با هدف حفظ آب و خاک ، کاهش اثرات سیلاب ، تغذیه منابع آبی و همچنین رشد اقتصادی در منطقه می باشد افزود: […]

رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری شهرستان بیرجند از احداث سازه های آبخیزداری در دو حوزه آبخیز القورات و شارقنج خبر داد .
ابراهیم علیپور با بیان اینکه اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری با هدف حفظ آب و خاک ، کاهش اثرات سیلاب ، تغذیه منابع آبی و همچنین رشد اقتصادی در منطقه می باشد افزود: حجم احداث این سازه ها ۳۴۴۰ مترمکعب با اعتباری بالغ بر ۱۶میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی است که عملیات ساخت آن به‌صورت‌ پیمانی، توسط پیمانکار بخش خصوصی در حال انجام است.
وی ادامه داد: این سازه های آبخیزداری درحوزه آبخیز القورات و در بالادست شش روستا شامل(قلعه کوه – عباس آباد- بزندروک- ماسن – کلاته ملاییان پایین ) و حوزه شارقنج در بالادست ۳ روستا شامل روستاهای (هج –اشتک- دره گزان ) که بیشترین جمعیت و اراضی کشاورزی را دارا می باشد اجرا می شود.
وی افزود: اجرای این گونه طرح های زیربنایی علاوه بر حفظ میراث ارزشمند «کاریز و قنوات»، موجب استمرار تولید کشاورزی و پایداری سکونتگاه های روستایی، کنترل مهاجرت از مبدا، مهاجرت معکوس به روستاها و افزایش رضایت مندی جوامع محلی شده است.
علیپور خاطرنشان کرد: ظرفیت آبگیری این سازه ها ، بیش ازسه هزار و ۵۰۰ مترمکعب سیلاب خواهد بود که اینگونه سازه ها ی احداثی نقش به‌سزایی در پرآب شدن چاه ها و قنات های روستاهای پایین دست دارد.
وی گفت: از کل حوزه های آبخیز شهرستان بیرجند با توجه به اینکه سهم حوزه آبخیز شهری ۱۸۴ هزار و ۶۷۸ هکتار می باشد ، تاکنون سطح ۳۳۸ هزار و ۱۱۸هکتار مطالعه شده است .
رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری شهرستان بیرجند اعلام کرد: از سال ۱۳۷۰ تا پایان سال ۱۳۹۹ در سطح شهرستان بیرجند با اجرای ۸ میلیون و ۸۴۶ هزار و ۱۴۶متر مکعب انواع عملیات آبخیزداری شامل ۳۵۰مورد سازه ( بند خاکی ، پشته خاکی ، پخش سیلاب ، سنگ و ملات ، گابیون ، خشکه چین و سازه لاستیکی) که قادر به کنترل ۱۳ میلیون و ۹۲۴ هزار و ۹۱۵ متر مکعب سیلاب در سطح حوزه های آبخیز است.
علیپور ادامه داد: اجرای عملیات بیولوژیک در سطح ۳ هزار و ۶۸ هکتار از عرصه های منابع طبیعی و حفاظت و قرق هزار و ۳۸ هکتار ، در راستای حفاظت خاک و آبخیزداری گامهای موثری برداشته شده است .به طوری که در بارندگیهای اخیر (روزهای ۱۳ و ۱۴ اردیبهشت ماه) تعداد ۴۳ سازه در ۸ حوزه آبخیز شهرستان بیرجند حدود یک میلیون و ۶۸۰ هزار متر مکعب آبگیری شده که امید است با احداث و بهره‌برداری از این گونه سازه ها ، پوشش گیاهی و رونق اقتصادی در روستاها ی شهرستان بیرجند تقویت شود .

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=17147

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 77
  • 2,415
  • 1,310,303
  • سه شنبه _ ۲۲ تیر ۱۴۰۰