9

مهار ملخ های کوهاندار در استان

  • کد خبر : 17149
  • 25 اردیبهشت 1400 - 14:17
مهار ملخ های کوهاندار در استان

مهار ملخ های کوهاندار در استان خشکسالی وکاهش بارندگی از یک سو و هجوم ملخ ها از سوی دیگر بلای جان این روزهای عرصه های منابع طبیعی شده است.که برای این موضوع منابع طبیعی وارد فاز مبارزه ی بیولوزیک شده است. گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی ،شرایط خاص اقلیمی […]

مهار ملخ های کوهاندار در استان
خشکسالی وکاهش بارندگی از یک سو و هجوم ملخ ها از سوی دیگر بلای جان این روزهای عرصه های منابع طبیعی شده است.که برای این موضوع منابع طبیعی وارد فاز مبارزه ی بیولوزیک شده است.
گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی ،شرایط خاص اقلیمی سال آبی جاری از قبیل کاهش بی سابقه بارش ها و نزولات جوی قبل از سال، پراکنش نامناسب و غیر عادی بارشها و نوسانات دمایی باعث شد، مراتع استان از جنبه های مختلف تحت تنش های شدید محیطی قرار گیرد و توان تولیدی مراتع به طور متوسط به ۵۰ درصد شرایط نرمال کاهش یابد به طوری که دامداران وابسته به مرتع در طول سال ناچار به تعلیف دستی دام هستند و پیش بینی می شود، سهم تولید گیاهان دارویی و محصولات فرعی نیز کاهش محسوسی داشته باشد به طوری که در سال جاری برداشت از محصولات فرعی ممنوع اعلام شده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به کاهش بی سابقه نرخ زاد و ولد و افزایش مرگ و میر و تلفات دام وابسته به مرتع، گفت: عرضه زیاد دام ناشی از کمبود علوفه توسط دامداران و عدم اقبال به خرید سایر دامداران به همراه قیمت پایین وزن زنده دام ناشی از کمبود علوفه مرتعی از دیگر تبعات مرتبط با این شرایط است که علاوه بر کاهش شدید درآمد مرتعداران و دامداران شرایط تولید لبنیات و پروتئین آینده را باعث خواهد شد.
علیرضا نصرآبادی افزود: از دیگر تنش های تحمیل شده به مراتع استان تفریخ تخم ملخ های کوهاندار تاغ در سطح تاغزار های بخش سه قلعه شهرستان سرایان و مراتع کومیران شهرستان قاینات است.
وی با اشاره به اینکه این موضوع باعث ایجاد شرایط طغیانی ملخ ها در این مراتع شده است. اعلام کرد: همزمانی کاهش شدید توان تولید علوفه تاغزار ها و ولع زیاد و سیری ناپذیر ملخ های کوهاندار در تغذیه از درخچه تاغ شرایط بحرانی و تهدید بزرگی برای مراتع این منطقه و مرتعداران بود که با توجه به کمبود اعتبارات امکان استفاده از پیمانکاران برای کنترل و سمپاشی وجود ندارد.
نصرآبادی توضیح داد: براین اساس برای کنترل و مدیریت تهدید به صورت اضطراری جلسات مختلفی به منظور هم افزایی و استفاده از ظرفیت لجستیکی و نیروی انسانی انجام پذیرفت و در مجموع با انجام کار جهادی و داوطلبانه کانون های ملخ کوهاندار شناسایی و با رعایت معیارهای زیست محیطی کنترل بیولوژیک در حال انجام است تا حدی که این موضوع در شهرستان قاین کاملا کنترل شده و در سرایان هنوز ادامه داد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: به طور قطع اگر همکاری و هم افزایی و این مدیریت جهادی و به موقع برای کنترل و مدیریت ملخ کوهاندار انجام نمی گرفت، علاوه بر بلوغ ملخ کوهاندار و تخم ریزی آنها که خود عامل فاجعه بزرگتری برای سالهای آینده بود حداقل ۱۲ میلیارد ریال علوفه که در چند ماه آینده مورد تعلیف دام دامداران قرار خواهد گرفت، توسط ملخ ها مصرف می شد.

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=17149

برچسب ها

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 21
  • 1,267
  • 2,109,073
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱