7

مهلت پرداخت عوارض پروانه چرای دام تمدید شد

  • کد خبر : 17546
  • 23 دی 1400 - 12:21
مهلت پرداخت عوارض پروانه چرای دام تمدید شد

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی درباره ی آخرین مهلت قانونی پرداخت عوارض و تمدید پروانه ی چرای دام گفت: با برنامه ریزی هایی که  انجام شده بود ابتدا زمان این طرح تا ۸ آذر ماه ۱۴۰۰ تعیین شد، اما به دلیل استقبال مرتعداران و حجم مراجعه مرتعداران متقاضی تمدید پروانه ی چرا، […]

مهلت پرداخت عوارض پروانه چرای دام تمدید شد

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی درباره ی آخرین مهلت قانونی پرداخت عوارض و تمدید پروانه ی چرای دام گفت: با برنامه ریزی هایی که  انجام شده بود ابتدا زمان این طرح تا ۸ آذر ماه ۱۴۰۰ تعیین شد، اما به دلیل استقبال مرتعداران و حجم مراجعه مرتعداران متقاضی تمدید پروانه ی چرا، شرایط موجود در شیوع بیماری کرونا و اثرات خشکسالی سال گذشته بر روی علوفه مراتع زمان اجرای این بخشنامه تا پایان سال ۱۴۰۱ تمدید شد.

علیرضا نصرآبادی با اشاره به اینکه هزینه ی این عوارض به ازای هر راس دام امسال مبلغ دو هزار و ۱۰۰ تومان تعیین شده است اعلام کرد: صاحبان پروانه چرای دام در مراتع این استان، باید نسبت به تمدید پروانه چرای دامهای خود اقدام کنند.

وی ادامه داد: تمامی مرتعدارانی که تاکنون به پرداخت حقوق و عوارض قانونی ناشی از تمدید سالیانه پروانه چرای دام سالهای قبل نشدند، تا زمان مشخص شده فرصت دارند با مراجعه به ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مربوطه، نسبت به پرداخت عوارض تمدید پروانه چرای و متعاقب آن در اجرای بند ۲۰ فصل دوم شیوه نامه فنی و اجرایی بهره برداری از مراتع کشور نسبت به تهیه و اجرای طرح مرتعداری خود اقدام کنند.

نصرآبادی ادامه داد : بر اساس شیوه نامه قبلی، هر دامدار مجاز اگر سه سال متوالی و یا ۵ سال متناوب به واریز پرداخت عوارض قانونی در پروانه چرا اقدام نمی‌کرد پروانه اش ابطال می شد، ولی در اصلاحیه ی شیوه نامه سال ۹۹ در صورت عدم پرداخت سالیانه حقوق دولت و عوارض قانونی ناشی از تمدید، پروانه وی باطل می شود.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی افزود: رعایت ضوابط مربوط به پروانه های مرتعداری وکنترل ورود بی رویه دام به مراتع استان جهت حفظ پوشش گیاهی و جلوگیری از فرسایش خاک و بروز سیل های ویران گر الزامی است.

وی گفت: در استان با توجه به پایین بودن سطح مراتع دارای وضعیت پوشش گیاهی مطلوب و خوب(معادل ۶۲۷۸ هکتار)در شرایط نرمال بارندگی نیز،میزان تولید علوفه مورد نیاز دام ها در سطح پایینی است، به گونه ای که پاسخ گوی نیاز کامل غذایی دام نیست.

وی اضافه کرد : مراتع از جمله ذخیره گاه های طبیعی مهم تولید علوفه و دامداری به شمار می روند که بارش یا عدم آن به مقدار کافی می تواند بر تراکم پوشش و توان تولیدی آنها اثر گذار باشد.

به گفته ی وی از کل سطح استان که بیش از ۱۵ میلیون هکتار است،۱۴.۵ میلیون هکتار را عرصه های منابع طبیعی تشکیل داده است که حدود ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار آن مرتع است.

نصرآبادی اعلام کرد: ۸۹.۹ درصد معادل ۷ میلیون و ۵۳۹ هزار و ۱۳۰ هکتار از این میزان مراتع فقیر،۱۰.۱ درصد معادل ۹۳۹ هزار و ۶۶۶ هکتار مراتع متوسط و فقط ۰.۰۱ درصد از آن یعنی معادل ۶ هزار و ۲۷۸ هکتار مراتع خوب بشمار می آید.

وی با اشاره به خشکسالی های مداوم ادامه داد: در شرایط خشکسالی ،گیاهان با کاهش زادآوری و دوره رویش روبرو می شوند وبر اثر از بین رفتن پوشش گیاهی خاک پر ارزش مراتع در معرض فرسایش شدید قرار گرفته که حاصل آن به وجود آمدن طوفان های شن و فعال شدن تپه های شنی است.

 

 

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=17546

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 28
  • 1,267
  • 2,109,080
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱