28

نگذاريم آينده مان خشك شود

  • کد خبر : 234
  • 20 خرداد 1392 - 0:35
نگذاريم آينده مان خشك شود

شعار روز جهاني مقابله با بيابان زايي سال ۲۰۱۳ با اين عنوان اعلام گرديد: ” نگذاريم آينده مان خشك شود.” شعار امسال پيرامون خشكسالي و كمبود آب است . آب سالم براي انسان ها اهميت حياتي دارد. از مجموع آب هاي موجود در سطح زمين، تنها ۵/۲ درصد آنها شيرين است كه از كل آنها […]

روز جهانی مقابله با بیابان زایی نگذاريم آينده مان خشك شودشعار روز جهاني مقابله با بيابان زايي سال ۲۰۱۳ با اين عنوان اعلام گرديد: ” نگذاريم آينده مان خشك شود.” شعار امسال پيرامون خشكسالي و كمبود آب است . آب سالم براي انسان ها اهميت حياتي دارد. از مجموع آب هاي موجود در سطح زمين، تنها ۵/۲ درصد آنها شيرين است كه از كل آنها مجموعا” كمتر از يك درصد براي تامين اكوسيستم ها و انسان ها قابل استفاده مي باشد و اين در حالي است كه تقاضا براي ذخاير موجود رو به افزايش و نتيجتا موجب كمبود آب مي گردد. به همين دليل مجمع اقتصادي جهاني، در گزارش ۲۰۱۳ مخاطرات جهاني، كاهش تامين آب را جزء پنج خطر اصلي عنوان نموده كه انسان در ده سال آينده با عواقب آن مواجه خواهد بود.

افزايش كمبود آب و خشكسالي، بعنوان نتيجه تغييرات آب و هوايي تاثيرات تسريع كننده بالقوه منفي اجتماعي و اقتصادي در امنيت غذايي، انرژي در دسترس، ثبات سياسي و صلح و آرامش دارد.
آب شيرين منبعي تجديد شونده است اما به تداوم اكوسيستم هاي سالم بستگي دارد. بخشي از ۷۰ درصد آب شيرين موجود در سطح جهان در خاك نگهداري مي شود و براي استفاده گياهان به مصرف مي رسد و تنها ۱۱ درصد آن بعنوان رود جاري و آب زير زميني در دسترس مي باشد. همچنين حداقل ۷۰ درصد آب شيرين براي مصارف كشاورزي و بيش از ۹۰ درصد از آن به بخش اقتصاد اختصاص دارد. البته اقدامات كشاورزي ناپايدار، ضمن آلوده نمودن منابع آب موجب تخريب اراضي مي گردد. تخريب اراضي نيز به نوبه خود موجب كاهش سطح آب شده و در نتيجه بر كمبود آب و ورود نمك در مناطق ساحلي و وخيم تر شدن اثرات خشكسالي بر انسان ها و اكوسيستمها تاثير مي گذارد. پيش بيني مي شود اثرات بيابان زايي و تخريب اراضي و خشكسالي تا سال ۲۰۲۵ تقريبا دو سوم جمعيت جهان را در معرض افزايش فشار منابع آب قرار دهد.
هنگامي كه اراضي خشك مورد تخريب قرار مي گيرند، در آن منطقه بيابان زايي رخ مي دهد. اراضي خشك بويژه نسبت به كمبود آب شيرين آسيب پذير هستند. شدت كمبود آب شيرين پيش بيني شده بر اراضي خشك فشار بيشتري وارد خواهد نمود. در حاليكه سالانه هر شخص حداقل۲۰۰۰ متر مكعب آب سالم براي امرار معاش و توسعه پايدار نياز دارد، بطور متوسط مردم ساكن در اراضي خشك تنها به ۱۳۰۰ متر مكعب آب سالم دسترسي دارند. اين امر يكي از دلايلي است كه بعضي از مردم كه در اراضي خشك زندگي مي كنند، فقيرترين افراد جهان هستند. افزايش متوالي، شدت و مدت زمان پديده خشكسالي، فشار مضاعفي بر سيستم آب رساني اراضي خشك وارد مي كند.
خشكسالي تاثير بحراني در محصولات كشاورزي دارد و نقش بسزايي در كمبود غذا و قيمت بالاي آن در سراسر جهان ايفا مي كند. در سال۲۰۱۲ مالكان خرد و كلان در كشورهاي صادركننده مواد غذايي و كشورهاي فقير، شديدا در معرض خشكسالي بودند. اما بسياري از افراد ساكن در اراضي خشك، بويژه خرده مالكان و افراد فقير فاقد زمين در مناطق روستايي در كشورهاي در حال توسعه شديدا در معرض گرسنگي و حتي مرگ هستند.
شعار روز جهاني مبارزه با بيابان زايي در سال ۲۰۱۳ در واقع ايجاد آگاهي در زمينه خطرات خشكسالي و كمبود آب در اراضي خشك است كه اهميت پايداري خاك هاي سالم را بعنوان بخشي از دستور كار RIO+20 و دستور كار توسعه پايدار ۲۰۱۵ مورد توجه قرار مي دهد.
Logo WDCD 2013 ENG نگذاريم آينده مان خشك شودشعار اين سال (نگذاريم آينده مان خشك شود) خواستار اقدام همگاني در جهت آمادگي در برابر خشكسالي و كمبود آب بيابان زايي است. اين شعار حامل اين پيام است كه همه ما موظف به حفاظت از آب و اراضي و استفاده پايدار از آن هستيم و راه حل هايي براي مبارزه با اين چالش هاي جدي منابع طبيعي وجود دارد. تخريب اراضي نبايد آينده ما را تهديد كند.
در اين راستا، ريشه كني بيابان زايي و فقر و همچنين ايجاد امنيت آب و غذا در اراضي خشك جهان و خطرات كمبود آب و خشكسالي مي بايست با دستور العمل توسعه پايدار در تمام سطوح تلفيق و تكميل گردد.
روز جهاني مقابله با بيابان زايي ۲۰۱۳ با سال بين المللي همكاري آب همسو شده است كه در آن تلاش هاي مشترك براي بسيج منابع به منظور يافتن راه حل هاي پايدار براي مقابله با كمبود آب و اثرات خشكسالي مورد توجه قرارگرفته است. روز جهاني مبارزه با بيابان زايي ۲۰۱۳ در خلال اجلاس عالي رتبه سياست هاي ملي خشكسالي (HLMNDP) كه از تاريخ ۱۱-۱۵ مارس۲۰۱۳ در ژنو- سوئيس برگزار گرديد، مطرح گرديده است.
هدف روز جهاني مقابله با بيابان زايي ۲۰۱۳ طي سه موضوع ذيل حاصل مي گردد:
۱-توقف تخريب اراضي در جهان
ارتقاء آگاهي عموم مردم براي جلوگيري از تخريب اراضي و احياء اراضي تخريب شده، نه تنها موجب حفاظت اكوسيست ها مي شود بلكه به امنيت غذا و آب شيرين نيز كمك مي كند.
۲- جلوگيري از بيابان زايي و آمادگي در برابر خشكسالي، ارتقاي فعاليت ها در سطح ملي و محلي براي كاهش اثرات خشكسالي، شامل برنامه ريزي، آمادگي و مديريت بحران و بسيج منابع امداد عمومي .
۳- ترويج نتايج سياسي اجلاس عالي رتبه سياست هاي ملي خشكسالي، درخواست از سياستگذاران در خصوص چگونگي اجراي نتايج اجلاس عالي رتبه سياست هاي ملي خشكسالي كه بر اهميت ايجاد سياست هاي محلي و ملي خشكسالي تاكيد خواهد داشت.

مژگان اقبالي- كارشناس امور بين الملل سازمان جنگل ها مرانع و ابخیزداری

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=234

برچسب ها

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 42
  • 1,687
  • 2,100,344
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱