9

تیم کوهنوردی بر بلندای تفتان

  • کد خبر : 244
  • 18 آذر 1392 - 6:35
تیم کوهنوردی بر بلندای تفتان

 گروه کوهنوردی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی موفق به فتح تنها آتسفشان فعال ایران، قله ۴۰۰۰ متری تفتان شدند. گروه کوهنوردان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی برای صعود به قله ی تفتان از زاهدان به دهستان “کوشه” نرسيده به شهر خاش عزيمت نموده وازآن جا به روستای خم چين […]

تیم گوهنوردی منابع طبیعی تیم کوهنوردی بر بلندای تفتان گروه کوهنوردی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی موفق به فتح تنها آتسفشان فعال ایران، قله ۴۰۰۰ متری تفتان شدند.

گروه کوهنوردان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی برای صعود به قله ی تفتان از زاهدان به دهستان “کوشه” نرسيده به شهر خاش عزيمت نموده وازآن جا به روستای خم چين رفته سپس از طريق دره تنگ گلو ادامه مسیر دادند.
از روستای کوشه (مرکز دهستان کوشه) تا قله ی کوه حدود پانزده کيلومتر است. گروه وه نوردی این اداره کل پس از ۱۰ ساعت موفق به فتح قله تفتان شدند

معرفی تفتان:
برخی بر اين باورند که نام کوه تفتان از واژه ی تفت به معنی گرم وسوزان امده است . واين تسميه به علت خروج آتشفشانی مرکب از بخار اب وگاز گوگرد از دهانه ان است . کوه تفتان در اصطلاح محلی به چهل تن معروف است . به طوری که شايع است چهل تن از راشد ين مذهبی در اين کوه ناپد يد شده اند از اين روکوه چهل تن ناميده می شود وشاخک شمال آن نيز به همين سبب به اسم کوه زيارت معروف شده است ودرگذشته محل زيارت اهالی اين نواحی بوده است.
کوه تفتان دارای ۴ قله با نام ها ی به شرح زير است
* قله ی شما لی که مرتع تر می باشد وبه نام”کوه زيارت” معروف است .
* قله ی جنوبی که کوتاه تروآتشفشانی است ” مادرکوه” ناميده می شود .
* قله ی شمالی شرقی که” صبح کوه” نام دارد .
* قله ای که در مغرب مادرکوه قرار گرفته نرکوه ناميده می شود.
به طور کلی در نواحی کوهستانی همانند دامنه های کوه تفتان شامل” چون آباد” ، “چانلی”،”اميرآبادکهنک”،” سرکم”،” کوشه”،” ترشاب و بالاخره قسمت های خاوری آن که به نواحی “سنگان” و”سرشک” محدود است ،ميزان حرارت از حد معمول تجاوز نمی کند و نواحی ياد شده در فصل تابستان حکم ييلاق رادارند.
درقلل کوه تفتان سه درياچه وجود دارد که به دريا سرمعروف اند دو درياچه در قسمت شمال واقع اند که عمق آن ها کم واغلب دارای آب گوارا می باشند وديگری که نسبتابزرگ تراست (۳۵۰ x 250متر)دارای آب شوردايمی است.

درپيرامون کوه تفتان دره های متعددی است که آب های قسمت شمال وشرق آن به صورت رودخانه ” لاديز” و” گزد” به رود مير جاوه که امتداد رود” تالاب” يا “تلخ آب” است می ريزدوآب دره های جنوبی کوه تفتان داخل دره ی خاش می گردد وبه سبب ارتفاع بسيار ودره های پرآبی که اين کوه در آن منطقه ی گرم وسوزان دارد در فصل تابستان ييلاق عشاير بلوچ ساکن پيرامون شهرستان خاش است.
دردامنه های کوه تفتان شرايط طبيعی برای نشو ونمای اشجار وگياهان جنگی بسيار مصاعدودرختانی بوجود امده که گر چه به انبوهی و شکوه جنگل های مازندران ذمی رسند امادارای اشجار مفيدی است که ميوه ی ان ها مورد استفاده ی اهالی است .
اشجار مزبور عبارتند از:
بنه يا پسته ی کوهی ، بادام کوهی – ازاشجار قيمتی اين جنگل ها:ارژن، سياه چوب، گز، تاگزوغيره را می توان نام برد.

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=244

برچسب ها

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 107
  • 130
  • 2,152,524
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱