7

خسارت ۱۰۰۰ میلیارد ریالی به تاغزارهای استان

  • کد خبر : 2726
  • 23 آذر 1395 - 22:40
خسارت ۱۰۰۰ میلیارد ریالی به تاغزارهای استان

شپشک سفید ۱۰۰۰ میلیارد ریال به تاغزارهای استان خراسان جنوبی خسارت وارد کرده است. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خراسان جنوبی با بیان این مطلب گفت: تاکنون ۸۶ هزار هکتار از تاغزارهای استان آلوده به شپشک سفید تاغ شده است که خدود ۱۰ درصد از مساحت تاغزارهای دست کاشت استان را در بر می […]

شپشک سفید تاغ خسارت 1000 میلیارد ریالی به تاغزارهای استانشپشک سفید ۱۰۰۰ میلیارد ریال به تاغزارهای استان خراسان جنوبی خسارت وارد کرده است. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خراسان جنوبی با بیان این مطلب گفت: تاکنون ۸۶ هزار هکتار از تاغزارهای استان آلوده به شپشک سفید تاغ شده است که خدود ۱۰ درصد از مساحت تاغزارهای دست کاشت استان را در بر می گیرد.

شریفی افزود: ۴۲ هزار هکتار از این اراضی به عنوان مناطق بحرانی آفت زده ( خشکیده، نیمه خشک و دارای آلودگی زیاد) مطرح می باشد و با توجه به گستردگی آفت در سطح این استان عملا اقدامات بیابانزدایی جدید توجیه نداشته و مراقبت و حفاظت از عرصه های احیا شده قبلی باید در دستور کار قرار گیرد. وی ادامه داد: جمعیت آفت بر روی پایه های آلوده شده به حدی زیاد است که در دوران فعالیت آن درخت تاغ شبیه به درخت پنبه شده و شاخه ها و خاک سطحی زیر تاج درخت به طور کامل چرب می شود

مدیرکل منابع طبیعی استان گفت: با توجه به وقوع طوفانهای گرد و غبار و حرکت شنهای روان ناشی از ۲۰ سال خشکسالی شدید در استان خشکیدگی و از بین رفت تاغزارهای دست کاشت که غالبا در کانونهای بحرانی فرسایش بادی استان کشت شده و نقش موثری در کاهش گرد و غبار در استان دارند مزید بر علت شده و معضلات زندگی در استان را بیش از پیش به مخاطره خواهد انداخت.

۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای مبارزه با آفت

شریفی برنامه های پیشنهادی اداره کل منابع طبیعی برای مبارزه و کنترل این آفت را بر دو محور قطع و برش و احیای مجدد عرصه در قالب نهالکاری و حفاظت و نگهداری ۵ ساله و جرای قطع و برش و مبارزه شیمیایی با توجه به آلودگی شدید تاغزارو همچنین خشکیدگی تاغزار عنوان کرد و افزود برای مقابله با این افت نیازمند اعتباری بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال می باشد که در صورت عدم توجه به این موضوع ، تبعات زوال تاغزارهای دست کاشت گسترده و با توجه به شرایط اقلیمی فعلی، غیرقابل جبران خواهد بود.

برای دریافت گزارش کامل شپشک سفید تاغ این خبر کلیک کنید

 

 

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=2726

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 812
  • 1,309
  • 2,105,307
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱