7

نهالکاری برای مقابله با بیابانزایی

  • کد خبر : 2885
  • 02 بهمن 1395 - 13:07
نهالکاری برای مقابله با بیابانزایی

عملیات نهالکاری برای مقابله با بیابان زایی در خراسان جنوبی آغاز شد. مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: اجرای عملیات نهالکاری به منظور مقابله با بیابان زایی در اراضی بیابان ۱۱ شهرستان استان آغاز شد. حبیب الله شریفی افزود: برای این سطح از نهالکاری ۲۸۸۴ میلیون ریال اعتبار نیاز اشت. وی با […]

نهالکاری برای مقابله با بیابانزاییعملیات نهالکاری برای مقابله با بیابان زایی در خراسان جنوبی آغاز شد. مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: اجرای عملیات نهالکاری به منظور مقابله با بیابان زایی در اراضی بیابان ۱۱ شهرستان استان آغاز شد.

حبیب الله شریفی افزود: برای این سطح از نهالکاری ۲۸۸۴ میلیون ریال اعتبار نیاز اشت. وی با بیان اینکه طرح کاشت این بوته ها با هدف مقابله با گرد و غبار و جلوگیری از تشکیل کانون های ریزگرد در بسیاری از کانون های بحرانی فرسایش بادی در استان اجرا می شود. گفت: متاسفانه با توجه به روند رو به گسترش اراضی بیابان زایی این سطح جوابگوی میزان و خشکی خسارات احتمالی بوده و نیاز می باشد مسئولین به موضوع بیابانزایی و اقدامات بیابانزایی توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشند.

وی اظهار داشتند با خشکسالی های حاکم بر استان متاسفانه هجوم آفات و امراض در تاغزارهای استان آلودگی به آفت شپشک سفید تاغ مشاهده گردیده است. میزان خسارت وارده به تاغزارهای استان برابر بررسی های صورت گرفته بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد ریال برآورد گردیده و این آلودگی در کلیه شهرستان های استان رویت گردیده است. این سطوح ۳۵ درصد از سطح جنگل های دست کاشت تاغ استان را در بر میگیرد. از کل مساحت ۸۵۳۴۵ هزار هکتاری جنگل های آفت زده استان ۴۵۷۶۵ هزار هکتار در شرایط بحرانی قرار داشته که نیازمند اقدام موثری در خصوص مبارزه با این آفت می باشد و بیم آن می رود در صورت عدم مبارزه در زمان مناسب این سطوح بصورت کلی از بین رفته و تلاش های چندین دهه مجموعه منابع طبیعی و آبخیزداری استان به هدر رود.

مساحت رخساره های بیابانی استان از سال ۱۳۹۱ بالغ بر ۴/۴ میلیون هکتار بوده که با الحاق شهرستان طبس این سطح به ۸/۷ میلیون هکتار افزایش یافته است و از این منظر استان خراسان جنوبی دومین استان بیابانی کشور محسوب می گردد.

نهالکاری برای مقابله با بیابانزاییشریفی افزود: برای مقابله با این افت به اعتباری بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال نیاز است، در صورت بی توجهی به این موضوع، تبعات زوال تاغزارهای دست کاشت گسترده و با توجه به شرایط اقلیمی فعلی، غیرقابل جبران خواهد بود. وی عنوان کرد: وسعت استان بالغ بر ۱۵ میلیون هکتار است که از این میزان، ۱۲ میلیون هکتار یعنی ۸۶ درصد وسعت استان را عرصه های بیابانی و مراتع کم تراکم بیابانی در بر می گیرد. عملیات بیابان زدایی از سال ۱۳۵۴ در خراسان جنوبی شروع شده و تاکنون در ۱۷۰هزار هکتار از اراضی این استان اجرا شده است.

 

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=2885

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 399
  • 882
  • 2,110,333
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱