7

برداشت ۶۰ هزار کيلوگرم آنغوزه از مراتع استان

  • کد خبر : 305
  • 28 اردیبهشت 1393 - 9:35
برداشت ۶۰ هزار کيلوگرم آنغوزه از مراتع استان

سال گذشته ۶۰ هزار و ۳۱۲ کيلوگرم آنغوزه از مراتع استان برداشت شد که بيش از ۹۰ درصد آن به خارج از کشور صادر شده است. به گفته کارشناس مسئول بهره برداري اداره کل منابع طبيعي استان، مقصد صادرات آنغوزه استان بيشتر کشور هندوستان براي توليدات دارويي و تهيه ادويه است البته اين گياه دارويي […]

برداشت آنغوزه برداشت 60 هزار کيلوگرم آنغوزه از مراتع استانسال گذشته ۶۰ هزار و ۳۱۲ کيلوگرم آنغوزه از مراتع استان برداشت شد که بيش از ۹۰ درصد آن به خارج از کشور صادر شده است.

به گفته کارشناس مسئول بهره برداري اداره کل منابع طبيعي استان، مقصد صادرات آنغوزه استان بيشتر کشور هندوستان براي توليدات دارويي و تهيه ادويه است البته اين گياه دارويي به ساير کشورها نيز صادر مي شود.پروانه در پاسخ به سوال خبرنگار ما درباره ارز آوري فروش اين محصول گفت: سال گذشته حدود ۹۸۸ ميليون و ۶۰۰ هزار تومان درآمد نصيب بهره برداران محلي شده است. آنغوزه در بشرويه، طبس و قاين برداشت مي شود و بيشترين برداشت مربوط به شهرستان طبس است.اين کارشناس مسئول گفت: براي برداشت گياهان دارويي در استان طرح هايي تعريف مي شود و براي اجراي اين طرح ها بايد مجرياني که در مزايده برنده مي شوند ، پس از برداشت گياه دارويي توسط بهره برداران محلي، براي بذرپاشي و انجام کارهاي اصلاحي و احياي گونه اقدام کنند. وي افزود: هدف از اجراي طرح و انتخاب مجري، حمايت از بهره برداران محلي، کوتاه کردن دست دلال ها، جلوگيري از برداشت گياهان در معرض خطر نابودي و احياي مراتع است.اين مجريان که با نظارت اداره کل منابع طبيعي انتخاب مي شوند گياه دارويي برداشت شده توسط بهره برداران محلي را خريداري و براي صادرات آن اقدام مي کنند.به گفته مهندس پروانه، در مرحله انتخاب مجري اولويت با بهره برداران محلي است.

او يادآور شد: سال گذشته ۱۲ طرح برداشت آنغوزه در طبس، ۶ طرح در بشرويه و يک طرح در قاين اجرا شده است.آنغوزه براي درمان سرطان، ميخچه، پينه، مسکن و محرک به کار مي رفته است. در عطر سازي کاربرد دارد و ادرار آور نيز است.

اين گياه با طعمي قوي تر از پياز يا سير به شکل گم رزين (گم رزين مخلوط طبيعي جسم صمغي و ماده رزيني مي باشد و معمولا مقدار رزين بيشتر از صمغ آن است) در دسترس است. در داروخانه ها و فروشگاه هاي مواد غذايي سالم و محلي نيز به عنوان نگهدارنده يا ادويه به فروش مي رسد. گاهي به ميزان کم در برخي از شکلات ها، نوشابه ها، چاشني ها و سس ها به کار مي رود.

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=305

برچسب ها

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 322
  • 882
  • 2,110,256
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱