11

روش مدیریت سرزمین مان را تغییر ندهیم، بیش از یک میلیارد انسان در معرض آسیب قرار می گیرند

  • کد خبر : 3589
  • 25 خرداد 1396 - 9:39
روش مدیریت سرزمین مان را تغییر ندهیم، بیش از یک میلیارد انسان در معرض آسیب قرار می گیرند

دبیر اجرایی کنوانسیون مقابله با بیابان زایی سازمان ملل متحد در بیانیه ای که به مناسبت ۱۷ژوئن ۲۰۱۷، روز جهانی بیابان زدایی صادر کرد گفت: اگر ما روش مدیریت سرزمین مان را تغییر ندهیم طی ۳۰ سال آینده، بیش از یک میلیارد انسان در معرض آسیب قرار گرفته و چاره ای جز جنگیدن یا فرار نخواهند […]

روش مدیریت سرزمین مان را تغییر ندهیم، بیش از یک میلیارد انسان در معرض آسیب قرار می گیرنددبیر اجرایی کنوانسیون مقابله با بیابان زایی سازمان ملل متحد در بیانیه ای که به مناسبت ۱۷ژوئن ۲۰۱۷، روز جهانی بیابان زدایی صادر کرد گفت: اگر ما روش مدیریت سرزمین مان را تغییر ندهیم طی ۳۰ سال آینده، بیش از یک میلیارد انسان در معرض آسیب قرار گرفته و چاره ای جز جنگیدن یا فرار نخواهند داشت.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها- «مونیک باربو» افزود: گرامیداشت روز جهانی مقابله با بیابان زایی در سال ۲۰۱۷، توام با تاکید بر توانایی سرزمین برای ایجاد فرصت ها و شرایط پایدار زندگی برای مردم در سرزمین مادریشان است.

باربودر بیانیه اش آورد: آمارها نشان می دهد تعداد مهاجرت ها در سطح جهان طی ۱۵ سال گذشته به شدت افزایش یافته، به طوری که در سال ۲۰۱۵، به رقم ۲۴۴ میلیون نفر رسید. حال آنکه این رقم درسال ۲۰۱۰ و ۲۰۰۰ به ترتیب۲۲۲ و ۱۷۳ میلیون نفر بوده است. در پشت این اعداد، رابطه بین مهاجرت و چالش های توسعه ای، به ویژه، پیامدهای تخریب محیط زیست، بی ثباتی های سیاسی، ناامنی غذایی و فقر قرار دارد.
وی گفت: در مناطق روستایی که مردم وابستگی زیادی به اراضی حاصلخیز دارند، تخریب سرزمین عامل اصلی مهاجرت اجباری محسوب می شود. بدین لحاظ، افریقا، از آسیب پذیری ویژه ای برخوردار است، چراکه بیش از ۹۰ درصد اقتصاد در این قاره وابسته به تولیدات کشاورزی در اراضی دیم به صورت معیشتی است.
افزایش تولید و حاصل خیزی اراضی، امنیت غذایی و درامد بهره برداران از جمله کشاورزان را افزایش می دهد که این افزایش به نوبه خود، می تواند از آشوب های بالقوه جلوگیری نموده و یا منازعات موجود بر سر منابع محدود را با کاهش مواجه نماید. مدیریت پایدار اراضی فرصت های زیادی را در جهت درامدزایی در بخش هایی همانند کشاورزی، صنایع غذایی و گردشگری فراهم می نماید.
بنابراین، شعار سال جاری روز جهانی مقابله با بیابانزایی ” سرزمین ما، خانه ما، آینده ما” تاکیدی است بر نقش مهمی که حفظ حاصل خیزی اراضی می تواند در تغییر روند مهاجرت از سرزمین های در حال تخریب به سمت کشورها و سرزمین های دارای ثبات، امن و پایدار ایفا نماید.

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=3589

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 1,428
  • 2,282
  • 2,033,088
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱