10

استحصال ۷/۵ ميليارد متر مکعب آب در برنامه دولت

  • کد خبر : 367
  • 30 بهمن 1393 - 6:03
استحصال ۷/۵ ميليارد متر مکعب آب در برنامه دولت

اجراي ۱۱ ميليون هکتار آبخيزداري طي سه سال در کشور برنامه اي است که دولت قرار است از طريق آن ۷.۵ميليارد متر مکعب آب استحصال کند. معاون وزير جهاد کشاورزي ديروز در افتتاح کنگره بين المللي آب و آبخيزداري اين مطلب را عنوان کرد و گفت: اين طرح بسيار مهم در حال بررسي در سازمان […]

jalali 01 استحصال 7/5 ميليارد متر مکعب آب در برنامه دولتاجراي ۱۱ ميليون هکتار آبخيزداري طي سه سال در کشور برنامه اي است که دولت قرار است از طريق آن ۷.۵ميليارد متر مکعب آب استحصال کند. معاون وزير جهاد کشاورزي ديروز در افتتاح کنگره بين المللي آب و آبخيزداري اين مطلب را عنوان کرد و گفت: اين طرح بسيار مهم در حال بررسي در سازمان مديريت و برنامه ريزي است.

مهندس«خدا کرم جلالي» آبخيزداري را يکي از راهکارهاي موثر و سرنوشت ساز در بحث بي‌آبي دانست و خاطرنشان کرد: جامع نگري در حوزه آبخيزداري موضوعي است که بايد در سطح ملي مورد توجه قرار گيرد زيرا بسياري از چالش‌ها که با آن رو به رو هستيم ناشي از بي‌توجهي به جامع نگري در حوزه آبخيزداري است.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تصریح کرد: بحث آبخیزداری یکی از راهکارهای موثر و سرنوشت ساز در بحث بی‌آبی است و با وجود اینکه ۶۰ درصد منابع آبی به آبخیزداری ارتباط دارد میزان اعتبارات از منابع آبی برای این موضوع حدود یک درصد است. جلالی ادامه داد: اعتبارات آبخیزداری برای سال ۹۴ دو برابر شده که باید اولویت اول را به آبخیزداری و آبخوان داری بدهیم.

وی تاکید کرد: براساس تجربیات در کشور و سایر کشورها و نتایج محققان از هر هکتار آبخیزداری می‌توان ۵۰۰ مترمکعب آب جدید استحصال کرد که با ایجاد پوشش گیاهی و بهبود شرایط محبطط زمینه جذب آب را فراهم کنیم. رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: از طریق آبخوان داری همچنین می‌توان در هر هکتار ۱۰۰۰ مترمکعب آب استحصال کرد که تعادل کشور جز از این طریق امکان چذیر نیست.

جلالی با اشاره به اینکه عملیات آبخیزداری مدیریت آب و خاک و پوشش گیاهی می‌تواند این معجزه را فراهم کند، تصریح کرد: آبخیزداری را در همه عرصه‌های کشور می‌توان انجام داد که هزینه استحصال آب از طریق آبخیزداری ۲۰ درصد هزینه از طریق سدها است. وی افزود: سیاست‌های سازمان این است که در بحث جامع‌نگری در حوزه آبخیزداری مشارکت مردم را به عنوان استراتژی کارا و موثر در منایع طبیعی کشور قرار داده شود.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور یادآورشد: از ۱۱ میلیون هکتار آبخیزداری طی سه سال می‌توانیم ۷.۵ میلیارد مترمکعب آب استحصال کنیم. وی خاطرنشان کرد: جامع نگری در حوزه آبخیزداری موضوعی است که باید در سطح ملی مورد توجه قرار داده شده که بسیاری از چالش‌ها که با آن رو به رو هستیم ناشی از بی‌توجهی به جامع نگری در خوزه آبخیزداری است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۶۰ درصد منابع آبی کشور از سفره های آب زیرمینی تامین می شوند که با توجه به کم شدن نزولات جوی و حفر چاه های غیرمجاز با کاهش شدید ذخیره این سفره ها مواجه هستیم. وی افزود: اگر به این ارقام آماری همچون یک سوم میزان بارندگی جهان، سه برابر تبخیر جهان، یک درصد خشکی های جهان و ۲٫۲ درصد بیابان های جهان و همچنین میزان منفی سفره های آب زیرزمینی و ۳۰۰ دشت حاصلخیز ممنوعه کشوررا به داشته های ایران بیافزایم، می بینیم در وضعیت خوبی بسر نمی بریم. که در حال حاضر یک چاره ی اساسی را می طلبد که این محافل و کنگره ها پیام بسیار روشنی به مدیران و مسئولان کشوری می دهد که باید به چه موضوعاتی بپردازند.

خداکرم جلالی با اشاره به آیه ۷ سوره هود”  هُوَ الَّذي خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ في‏ سِتَّةِ أَيَّامٍ وَ کانَ عَرْشُهُ عَلَي الْماءِ لِيَبْلُوَکُمْ أَيُّکُمْ أَحْسَنُ عَمَلاً وَ لَئِنْ قُلْتَ إِنَّکُمْ مَبْعُوثُونَ مِنْ بَعْدِ الْمَوْتِ لَيَقُولَنَّ الَّذينَ کَفَرُوا إِنْ هذا إِلاَّ سِحْرٌ مُبينٌ” گفت: این آیه بسیار مهم و اموزنده و قابل استفاده برای همه کسانی است که در حوزه اب و ابخیزداری کار می کنند.

وی با بیان اینکه آب مایه عزت است، گفت: امروز کشور ما گرفتار مساله کم آبی است و دلیل آن این است که ما توازن مربوط به طبیعت را بر هم زدیم. معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه گازهای کلخانه ای آثار و طبعات بسیار خطرناکی را برای جهان دارند، افزود: متاسفانه امروزه با تولید گازهای گلخانه ای و تغییر شرایط اقلیمی توازن محیط زیست طبیعی به هم خورده است.

جلالی، در کنگره ملی استحصال آب و آبخیزداری در بیرجند، اظهار کرد: آنچه در دین و علم نهفته است می تواند بر آب استوار باشد. وی در ادامه افزود: آب می تواند مایه عزت و تعالی و ارزش ها شود. جلالی یادآور شد: اقدامات ما باعث شده است که توازن و تعادل طبیعت به هم بخورد که نتیجه ی آن تغییر اقلیم می باشد که تاثیرات چشمگیری آن را شاهد هستیم. ، خداکرم جلالی، ، گفت: اقتصاد و معیشت امروزه در کشور ما و سطوح بسیاری از جهان گرفتار کم‌آبی است که شرایط اقلیمی و بر هم زدن توازن طبیعت توسط ما انسان‌ها باعث آن شده است.

معاون وزیر جهادکشاورزی در ادامه با بیان اینکه از ۱۰ هزار سال پیش تا سال ۱۳۲۳ میزان گاز های گلخانه ای ۷۰ppm بوده است، اظهار داشت: از آن سال(۱۳۲۳) به بعد با پیشرفت چشمگیری به ۴۰۰ppm رسیده است و پیش بینی شده است که تا اوخر قرن به ۶۰۰ppm برسد که حاصل آن گرم شدن زمین و تغییر حیات طبیعی انسان ها و موجودات دنیا خواهد بود. رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ادامه داد: آثار خطرناک این امر گرم شدن زمین را بدنبال داشته و تغییرات زیادی در ابعاد مختلف بشر به وجود آورده که راه نجات بازگشت به طبیعت است.

جلالی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: تغییرات در نزولات آسمانی، وزش بادهای سهمگین، کاهش آب های شیرین، تغییر در کیفیت و کمیت منابع آب، طغیان آفات، فرونشت زمین، تخریب منابع آب و خاک و پوشش گیاهی از جمله مواردی است که نتیجه ی افزایش گازهای گلخانه ای می باشد که باید به صورت جدی پیگیری شود که این کار زمان بر خواهد بود تا به حالت تعادل برگردد.

لازم به ذکر است نخستین کنگره بین‌المللی استحصال آب و آبخیزداری در برگیرنده سه همایش شامل سومین همایش سامانه های سطوح آبگیر باران، دهمین همایش ملی آبخیزداری و اولین همایش قنات و قنات داری می باشد که در روز چهار شنبه ۲۹ بهمن ماه با برگزاری مراسم افتتاحیه در محل سالن اجلاس دانشگاه پیام نور بیرجند رسماً آغاز به کار خواهد کرد.

بنابر این گزارش: این کنگره در تاریخ ۲۹ و ۳۰ بهمن ماه سال جاری در دانشکده کشاورزی دانشگاه بیرجند و با همکاری انجمن های علمی آبخیزداری، سطوح آبگیر باران و پژوهشکده قنات برگزار خواهد شد.

این گزارش می افزاید: گردهمایی بزرگ اساتید، پژوهشگران، محققین و دانشجویان در قالب سه همایش، فرصتی مناسب برای بررسی بیشتر موضوعات جدید و انتخاب راه حل های مناسب برای مشکلات جامعه می باشد که شرکت آب منطقه ای استان نیز یکی از متولیان و حامیان برگزاری آن می باشد.

 

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=367

برچسب ها

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 7
  • 1,267
  • 2,109,059
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱