5

اجرای ۸ پروژه بین‌المللی در خراسان‌جنوبی

  • کد خبر : 4080
  • 27 دی 1396 - 22:50
اجرای ۸ پروژه بین‌المللی در خراسان‌جنوبی

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی از اجرای ۸ پروژه بین‌المللی ترسیب کربن در خراسان‌جنوبی خبر داد و خاطرنشان کرد: از این تعداد ۴ پروژه در اجرا شده و ۴ پروژه نیز تا مرحله انعقاد قرارداد پیش رفته است. علیرضا نصرآبادی صبح امروز در نشست خبری اظهار داشت: پروژه ترسیب کربن با همکاری دفتر عمران […]

اجرای ۸ پروژه بین‌المللی در خراسان‌جنوبیمدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی از اجرای ۸ پروژه بین‌المللی ترسیب کربن در خراسان‌جنوبی خبر داد و خاطرنشان کرد: از این تعداد ۴ پروژه در اجرا شده و ۴ پروژه نیز تا مرحله انعقاد قرارداد پیش رفته است.

علیرضا نصرآبادی صبح امروز در نشست خبری اظهار داشت: پروژه ترسیب کربن با همکاری دفتر عمران ملل متحد در ایران، با هدف احیای مراتع تخریب یافته، توسعه روستایی و توانمندسازی روستائیان اجرا می شود.

وی افزود: همچنین پروژه ترسیب کربن با همکاری شرکت تعاونی روستایی الغدیر علاوه بر انجام فعالیت‌های احیایی به منظور درآمدزایی و کاهش مهاجرت برای مردم محروم منطقه، در بحث ایجاد مشاغل پایدار و جایگزینی دامداری نیز اقدام می‌کند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه درآمدی که از این پروژه‌ها به دست می‌آید سبب می‌شود میزان وابستگی روستائیان به مراتع کم شود بیان کرد: در این راستا باید بتوانیم گامی برای حفظ منابع طبیعی و محیط زیست برداریم.

نصرآبادی پروژه ترسیب کربن سربیشه را یکی از الگوهای موفق و جزو ۱۰ پروژه تعریف شده در سطح بین‌المللی عنوان و تصریح کرد: تاکنون از این پروژه بیش از ۲۰۰ گروه نفر خارجی بازدید داشته‌اند.

وی همچنین پروژه کسب و کار پایدار صنایع دستی برای حفاظت از منابع طبیعی را بخشی از پروژه ترسیب کربن عنوان و خاطرنشان کرد: این پروژه با هدف احیای هنرهای بومی و ایجاد معیشت مکمل برای جامعه محلی سبب کاهش وابستگی اقتصادی روستائیان به منابع طبیعی می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی با اشاره به فعالیت موزه عروسک فرهنگ و هنر استان یادآور شد: متأسفانه بسیاری از مردم با این موزه آشنا نیستند که نیاز است این موزه که نشان از فرهنگ بومی استان است به مردم معرفی شود.

نصرآبادی با بیان اینکه باید کودکان و نوجوانان با فرهنگ بومی منطقه خراسان‌جنوبی آشنا شوند اظهار داشت: در این راستا دستگاه‌های اجرایی می‌توانند از محصولات موزه عروسک فرهنگ و هنر به عنوان سوغات استفاده تا یک چرخش اقتصادی در سطح کشور و استان شکل بگیرد.

وی با بیان اینکه در فراز ملی تغییر اقلیم، گرمایش زمین، کم آبی، کاهش فضای سبز و بیابان‌زایی منجر به مهاجرت بی رویه و حاشیه نشینی شده است افزود: بستر زندگی بشر به تهدیدات طبیعی دچار شده که در بسیاری از این تهدیدات اگر بشر دخالت کند بحران به وجود می‌آید.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی گفت: کم‌آبی منجر به کاهش کیفیت آب شده و با این شرایط حاد در سطوح بین‌المللی، ملی و منطقه‌ای برای ساماندهی شرایط موجود کشورهای توسعه یافته به فکر راهکار اساسی افتاده‌اند.

نصرآبادی با اشاره به اینکه در این راستا پروژه‌های بین‌المللی تعریف و کشور ایران جزو ۱۰ کشور برتر دنیا از محل الگوسازی پروژه‌های بین‌المللی شناخته شده است بیان کرد: در بین ۳۰ استان کشور تنها ۶ استان دارای یک تا دو پروژه بین‌المللی هستند که در این راستا خراسان‌جنوبی دارای چندین پروژه بین‌المللی است.

 

نصرآبادی با بیان اینکه در حال حاضر خراسان‌جنوبی در مقایسه با کشور در وضعیت بدتری قرار دارد اظهار داشت: همچنین خشکسالی‌های ۱۹‌ ساله و قرار گرفتن بین دو کویر شرایط استان را حادتر کرده است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=4080

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 91
  • 1,687
  • 2,100,393
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱