8

درآمد بیش از ۶۷ میلیارد ریالی آنغوزه در استان

  • کد خبر : 441
  • 17 شهریور 1394 - 9:44
درآمد بیش از ۶۷ میلیارد ریالی آنغوزه در استان

برداشت حدود ۶۲ تن آنغوزه، امسال ۶۷ میلیارد و ۲۸۸ میلیون ریال درآمد نصیب بهره برداران استان خراسان جنوبی کرد. مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی در گفتگو با روزنامه اوای خراسان جنوبی گفت: گیاه آنغوزه در ۹۲ هزار هکتار از اراضی و مراتع استان در شهرستان های طبس، بشرویه، فردوس و قاین […]

گیاه انغوره  درآمد بیش از 67 میلیارد ریالی آنغوزه در استانبرداشت حدود ۶۲ تن آنغوزه، امسال ۶۷ میلیارد و ۲۸۸ میلیون ریال درآمد نصیب بهره برداران استان خراسان جنوبی کرد. مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی در گفتگو با روزنامه اوای خراسان جنوبی گفت: گیاه آنغوزه در ۹۲ هزار هکتار از اراضی و مراتع استان در شهرستان های طبس، بشرویه، فردوس و قاین می روید که محصول آن از اوایل تیر تا اوایل شهریور برداشت می شود.

شریفی افزود: برداشت این مقدار آنغوزه امسال ۶۷ میلیارد و ۲۸۸ میلیون ریال درآمد نصیب بهره برداران این استان کرد. به گفته وی بیشترین برداشت آنغوزه با ۴۵ تن مربوط به شهرستان طبس و پس از آن با ۱۵ تن مربوط به بشرویه است. برداشت آنغوزه پارسال به دلیل فقر مراتع درخراسان جنوبی ممنوع شده بود و امسال نیز بهره برداران تعیین شده، موظف به اجرای طرح های احیای مراتع پس از برداشت این محصول شدند. شیره آنغوزه در سربرگ بوته کما است و هنگامی که بوته آن زرد و خشک می شود شیره آن از میان برگ ها به ریشه برمی گردد و در آنجا جمع می شود که زمان مناسبی برای بهره برداری آنغوزه است.

به علت نبودن صنعت تبدیلی آنغوزه در ایران، به صورت خام به دیگر کشورها صادر می‌ شود

معمولاً هر گیاه آنغوزه ۲۰ تا ۴۰ گرم شیره‌دهی دارد و از شیره آن ده‌ها نوع ماده دارویی ارزشمند به دست می ‌آید که به علت نبودن صنعت تبدیلی آن در ایران، به صورت خام به دیگر کشورها صادر می‌ شود.
مدیر کل منابع طبیعی خراسان جنوبی افزود: به دلیل نبود صنایع فرآوری، بیش از ۹۰ درصد آنغوزه برداشت شده از مراتع استان به صورت خام به کشور هندوستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می شود. درمان سرطان، میخچه و پینه، مسکن و محرک بودن از جمله خواص دارویی آنغوزه است. خراسان جنوبی با بیش از هزار و ۲۰۰ گونه گیاهی، یکی از ۵ استان برتر کشور در تولید گیاهان دارویی است.

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=441

برچسب ها

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 56
  • 1,687
  • 2,100,358
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱