5

کاشت بیش از یک میلیون اصله نهال در استان

  • کد خبر : 4496
  • ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۴:۵۴
کاشت بیش از یک میلیون اصله نهال در استان

یک میلیون و۱۰۰ هزار اصله نهال امسال در خراسان جنوبی کاشته می شود.

یک میلیون و۱۰۰ هزار اصله نهال امسال در خراسان جنوبی کاشته می شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی از کاشت یک میلیون و۱۰۰ هزار اصله نهال در خراسان جنوبی در سال ۹۶ خبر داد و گفت: از این تعداد، حدود ۴۲۰ هزار اصله نهال درهفته منابع طبیعی و آبخیزداری توزیع می شود .توزیع فقط در پایان نماز جمعه این هفته در همه شهرستان ها خواهد بود و بقیه نهال های در قالب جنگل های دست کاشت و طرح ها بیابان زدایی در اختیار دستگاه های اجرایی قرار می گیرد و دستگاه های اجرایی و شهروندان می توانند در طول هفته منابع طبیعی نسبت به خرید و کاشت درخت غیرمثمر با قیمت بسیار کم از اداره منابع طبیعی اقدام کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مهندس «نصرآبادی» در نشست خبری به مناسبت هفته منابع طبیعی و آبخیزداری گفت: باتوجه به میزبانی استان از۱۲ شهیدگمنام در همین ایام، جلسه هفته درختکاری در مزار شهدای گمنام برنامه ریزی شد تا با شروع این هفته در مزار شهدای گمنام در روستای حاجی آباد بیرجند، مراسم درختکاری در این مکان انجام شود.

وی همچنین برنامه های هفته منابع طبیعی و آبخیزداری استان را تشریح کرد و برپایی نمایشگاه با مشارکت سازمان های مردم نهاد و شرکت های تعاونی مجری طرح های منابع طبیعی و ارایه تولیدات آنها در اداره کل منابع طبیعی،غبارروبی مزارشهدا در روز پنج شنبه درهمه شهرستان ها، افتتاح پروژه های آبخیزداری و بیابانزدایی ،صدور کارت همیار طبیعت برای مقامات ارشد استان، برگزاری نشست مردمی، بازدید از دو پروژه بین المللی استان در سربیشه وسرایان و…را از برنامه های این هفته در استان برشمرد.

به گفته وی برنامه مشورتی و آموزشی از طریق ویدیو کنفرانس با مراجع قضایی، نماینده ولی فقیه در استان و مجموعه کارکنان منابع و آبخیزداری استان در خصوص سیر قانونی برخورد با تخلفات و کمک به مردم در زمینه اراضی آنها برگزار می شود.

وی تاکید کرد: تلاش می شود نگاه ما به جامعه مخاطب و برخوردها با روند مناسب تر و بهتری در راستای ایجاد تعامل دوجانبه باشد و به این منظور امسال محوریت کار بر مبنای ارتباط با مردم قرار گرفته و جلسات دیدار، پرسش و پاسخ رو در رو با مردم در بخش ها و مناطق مختلف، دردهه فجر انجام شده و در هفته منابع طبیعی نیز ادامه دارد.

وی ائمه جمعه و جماعات شهرستان ها را در اصلاح نگرش ها به منابع طبیعی در استان موثر خواند وافزود: به این منظور فراخوانی برگزار شده تا گردهمایی مشترک بین ائمه جمعه و جماعات شهرستان ها با حضور نماینده ولی فقیه در استان، مسئول نماینده ولی فقیه در سازمان جنگل ها و مراتع کشور برگزار شود و رویکردها و نگرش های منابع طبیعی با مردم، اقدامات و عملکرد منابع طبیعی و آبخیزداری و اثرات آن در کاهش خطرات سیل، بیابان و… بیان و از طریق آنها به مردم منعکس واز نگرانی هایشان کاسته شود.

وی تاکیدکرد: باید مردم بدانند پایداری نسبی شرایط منابع طبیعی در استان و در مقایسه با سیستان و بلوچستان ، خوزستان و…حاصل تلاش مجموعه منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی و اقدامات آنها است.

طرح ملی جنگلانه در استان

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همچنین  از اجرای طرح جنگلانه در استان خبر داد و افزود: این طرح با هدف ترویج و آموزش نهالکاری در حدود بیش از سه هکتار از اراضی دشت بیجار در مسیر بیرجندسربیشه وبه صورت مشترک با سازمان های مردم نهاد ، انجمن حامیان شرق و با حضور دانش آموزان و خانواده های آنها، مجموعه منابع طبیعی و دوست داران طبیعت اجرا می شود.
به گفته وی سال گذشته نیز در قالب این طرح، ۲ هکتار از اراضی خراسان جنوبی در دشت شکراب بیرجند و بوستان جنگلی قاین بذرکاری شد.

وی وضعیت برخی شاخص های آب وخاک در استان وکشور را بیان کرد وتوضیح داد: میزان سرانه آب شیرین برای هر نفر در تراز بین المللی هزار و ۶۶۰، در کشور  هزار و ۳۵۰ و در استان  ۷۰۰ میلیمتر مکعب است

سرانه فضای سبز برای هر فرد در جهان  ۷۰۰ متر مربع، در ایران ۷۰ و در خراسان جنوبی کمتر از یک متر مربع است و از آن طرف فرسایش خاک در کشورو  استان ۲ برابر متوسط جهانی فرسایش است.

مدیر کل تاکید کرد: شرایط استان حساس و خطرناک است از یک طرف با کویر داخلی و از سوی دیگر با  بادهای ۱۲۰ روزه سیستان مواجه است که حالا به ۱۸۰ روز افزایش یافته است استان دچار ۱۹ سال خشکسالی شده و با همه شرایط نامناسب طبیعی، از لحاظ پدیده گرد و غبار شرایط بهتری از سایر استان ها از جمله خوزستان دارد زیرا ۸۲۰ هزار هکتار عرصه جنگ های دست کاشت استان ایجاد شده که حاصل تلاش بیش از ۴۵ سال دست اندرکاران منابع طبیعی است.

به گفته وی نگهداری، حفظ و مراقبت از منابع طبیعی استان نیاز به همکاری ، مشارکت و اطلاع مردمی دارد تا بدانند چگونه نسبت به مدیریت مصرف آب، پوشش گیاهی، و … اقدام کنند.تمام فعالیت های منابع طبیعی جنبه پیشگیرانه دارد عملیات مختلف در بخش آبخیزداری و بیابان زدایی از جمله این اقدامات است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان وی گفت: در سال های گذشته مناطقی مانند سرچاه عماری، ریگ بشرویه، چاهداشی نهبندان و…مورد هجوم و تخریب شدید شن های و ماسه بود اما با همکاری مردم و منابع طبیعی هجوم ماسه های بادی کنترل شده است .

وی تاکیدکرد: خراسان جنوبی دومین استان بیابانی و سومین از لحاظ وسعت است که ۹۶ درصد عرصه های آن را منابع طبیعی تشکیل می دهد وکمتر از چهار درصد اراضی مسکونی و کشاورزی است با این شرایط بدون مشارکت مردمی نمی توان طرح ها را انجام داد و این مشارکت حاصل نمی شود مگر اینکه مردم آگاه شوند.

مهندس نصرآبادی در بخش دیگری از سخنانش به وضعیت پروژه بین المللی طرح ترسیب کربن درسربیشه اشاره کرد وتوضیح داد: مرحله دوم این طرح در حال اتمام است و هرچند اجرای طرح در شهرستان های فردوس، سرایان ، بشرویه و طبس مصوب شده اما به دلیل مشکل در مبادله موافقت نامه ها به مرحله اجرا نرسیده و امید است سال آینده عملی شود.

وی همچنین گفت: تفکیک اراضی و ممیزی در تمام اراضی استان انجام شده و حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار باقیمانده است که باید طرح در آنها هم انجام شود.

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=4496

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 35
  • 1,267
  • 1,427,798
  • چهارشنبه _ ۲۴ شهریور ۱۴۰۰