8

۵۲۱ هکتار از اراضی طبیعی شهرستان بیرجند خلع ید شد

  • کد خبر : 455
  • 11 آذر 1394 - 15:06
۵۲۱ هکتار از اراضی طبیعی شهرستان بیرجند خلع ید شد

رئیس سابق اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بیرجند گفت: هزار و ۱۰۰ پرونده تخلف در حوزه منابع طبیعی انجام شده است و توانستیم بیش از ۵۲۱ هکتار از اراضی طبیعی و ملی را از دست متصرفان خلع ید کنیم. به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، سید محمود حسینی ظهر امروز در مراسم تکریم و […]

DSC02707-1 521 هکتار از اراضی طبیعی شهرستان بیرجند خلع ید شدرئیس سابق اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بیرجند گفت: هزار و ۱۰۰ پرونده تخلف در حوزه منابع طبیعی انجام شده است و توانستیم بیش از ۵۲۱ هکتار از اراضی طبیعی و ملی را از دست متصرفان خلع ید کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، سید محمود حسینی ظهر امروز در مراسم تکریم و معارفه رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بیرجند با اشاره عملکرد این اداره از سال ۸۹، اظهار داشت: با توجه به بحث تداوم خشکسالی‌ها و کاهش اعتبارات در این چند سال گذشته سبب شده که عملکرد مد نظر که در شهرستان بیرجند نیاز بوده است حاصل نشود.

وی افزود: مردم در زمینه منابع طبیعی مسائل، مشکلات و توقعاتی زیادی دارند که پاسخ فراوانی می‌طلبد به این توقعات ایجاد شده زیرا توقع و نیاز مردم خیلی فراتر از ظرفیت‌ها است و کارهایی که در طول این چند سال در حوزه منابع طبیعی شهرستان بیرجند صورت گرفته است قطره ای از دریا بوده است.

حسینی بیان کرد: با توجه به اینکه در سال ۹۰ شهرستان خوسف از بیرجند جدا شده است و مساحت شهرستان بیرجند کوچکتر شده اما تاکنون مساحت دقیقی از شهرستان بیرجند در دست نیست.

وی افزود: در حال حاضر ۳۹۵ هزار و ۲۱۸ هکتار وسعت شهرستان بیرجند است که از این مساحت ۵.۲ عرصه‌های بیابانی، ۸.۲ عرصه‌های جنگلی، ۷۰.۴ عرصه‌های مرتعی و ۱۶.۲ نیز عرصه‌ها و مناطق کوهستانی این شهرستان است.

رئیس سابق اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بیرجندگفت: عامل پیشرفت هر مجموعه عامل انسانی و دوم امکانات و منابعی است که در اختیار نیروها قرار می‌گیرد که در این صورت ۱۰۰ درصد می‌توانند موفق ظاهر شوند و در حال حاضر اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بیرجند دارای ۳۶ نیروی انسانی است که در این حوزه آموزش نیروهای جوان و کار آمد یکی از رسالت‌های این اداره در چند سال گذشته بوده است.

وی افزود: در بحث حفاظت از اراضی ملی شهرستان بیرجند به دلایل مختلف اعم از مهاجرت پذیری این شهرستان و ارزش افزوده زمین پرونده‌های فراوانی از نوع تخلف داشته است که برنامه ریزی جدی در این زمینه صورت گرفته است.

رئیس سابق اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بیرجند تصریح کرد: در اجرای ماده دو منابع طبیعی نیز بیش از هزار و ۵۰۰ پرونده اختلافی بین مردم در شهرستان بیرجند بوده است که در طول چهار سال توانستیم ۴۳۰ مورد اعتراضات مردم را در حوزه زمین در این شهرستان رسیدگی کنیم.

حسینی بیان کرد: در این مدت به هزار و ۱۰۰ پرونده تخلف در حوزه منابع طبیعی انجام شده که توانستیم بیش از ۵۲۱ هکتار از اراضی طبیعی و ملی را از دست متصرفین خلع ید کنیم و در این مدت یگان حفاظتی و پاسگاه ویژه منابع طبیعی در شهرستان بیرجند با نیروهای کارشناس و متعهد شکل گرفته است.

رئیس سابق اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بیرجند اظهار داشت: در حوزه اماکن اداری نیز احداث ساختمان پاسگاه حفاظتی بیرجند از سال ۹۳ شروع به کار کرده است که تاکنون ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

حسینی بیان کرد: با توجه به وسعت منابع طبیعی و گستره آن نیز از ظرفیت‌های مردمی در عنوان همیاران طبیعت استفاده شده که در حال حاضر ۴۰ همیار طبیعت در شهرستان بیرجند با یگان حفاظت ما در بحث کنترل اراضی فعالیت می‌کنند.

وی افزود: در اجرای کمربند حفاظتی بیرجند تاکنون ۱۱۱ کیلومتر در حوزه شهرستان بیرجند کمربند حفاظتی انجام شده است و همچنین تاکنون هزار و ۵۰۰ هکتار در قالب طرح کشاورزی، بنیاد مسکن و غیر کشاورزی در اختیار متقاضیان قرار گرفته است.

حسینی بیان کرد: در بخش آبخیزداری مطالعات تکمیلی ۳۵ هزار و ۳۹۲ هکتار انجام شده و ۱۵۳ هزار و ۴۰۷ هکتار مطالعات آن در حال انجام است و ۱۰۳ هکتار نیز در دست مطالعه در شهرستان بیرجند است.

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=455

برچسب ها

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 42
  • 1,687
  • 2,100,344
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱