7

منابع طبیعی پیشرو در استفاده از انرژیهای پاک

  • کد خبر : 4853
  • 05 شهریور 1397 - 17:17
منابع طبیعی پیشرو در استفاده از انرژیهای پاک

در چهارمین روز از هفته دولت نیروگاه خورشیدی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان به عنوان اولین اداره کل خراسان جنوبی به بهره بردای رسید. همچنین ساختمان اداری و یگان حفاظت منابع طبیعی شهرستان بیرجند نیز افتتاح شد. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان  در این مراسم گفت: در راستای استفاده از انرزی های […]

منابع طبیعی پیشرو در استفاده از انرژیهای پاکدر چهارمین روز از هفته دولت نیروگاه خورشیدی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان به عنوان اولین اداره کل خراسان جنوبی به بهره بردای رسید. همچنین ساختمان اداری و یگان حفاظت منابع طبیعی شهرستان بیرجند نیز افتتاح شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان  در این مراسم گفت: در راستای استفاده از انرزی های نو، پاک و تجدیدپذیر این نیروگاه خورشیدی احداث شده است. نصرابادی گفت: همچنین بر اساس قانون تمام دستگاه ها اجرایی موظف هستند ۲۰ درصد از انرژی مصرفی ساختمان های خود را از انرژی های تجدیدپذیر تولید کنند. وی افزود: در همین راستا منابع طبیعی استان نیز موظف بود ۱۵ کیلو وات از برق مصرفی را با استفاده از انرژیهای تجدیدپذیر تولید کند. اما همکنون حدود ۳۰ درصد برق مصرفی ساختمان اداره کل از انرژی خورشیدی تامین می گردد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ظرفیت این نیروگاه را ۲۰ کیلووات و هزینه راه انداری آن را ۱۲۰ میلیون تومان عنوان کرد و ادامه داد از دیگر برنامه ها این اداره کل در راستای مدیریت سبز راه اندازی سالن ویدئو کنفرانس با هزینه ۴۰ میلیون تومان بوده که ارتباط بین ستاد اداره کل با شهرستانها برقرار شده که موجب کاهش تردد بین واحدها می گردد و گامی کوچک در مدیریت سبز می باشد.

افتتاح ساختمان اداری شهرستان بیرجند

این مقام مسئول با بیان اینکه در هفته دولت ۲۷ پروژه در استان افتتاح می شود، عنوان کرد: برای این پروژه ها ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان هزینه شده است و تمام حوزه های آبخیزداری، بیابانی، مرتع داری، جنگل و حفاظت را شامل می شوند. نصرآبادی به افتتاح ساختمان اداری منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بیرجند نیز اشاره کرد و گفت: تا قبل از این اداره شهرستان بیرجند در محل استیجاری بود ولی اکنون با هزینه ۵۰۷ میلیون تومان در مساحت ۳۸۸ متر مربع ساختمانی برای آنها تاسیس شد که هم ساختمان اداری است و هم یگان حفاظت این اداره را در برگرفته است.

افزایش اعتبارات طرح های آبخیزداری

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اشاره به طرح های آبخیزداری مشارکتی بالادست قنوات، گفت: صندوق توسعه ملی برای این طرح ها ۱۶ میلیارد تومان در نظر گرفته است که استانداری نیز طی تفاهمی حدود ۲۰ میلیارد تومان به اجرای آنها کمک می کند و منابع طبیعی هم همین مقدار موظف به هزینه کرد می باشد. نصرآبادی اضافه کرد: همچنین ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان فرمانداران و بخشداران قرار است پرداخت کنند و ۲ میلیارد تومان نیز مشارکت مردمی می باشد که با این وجود مبلغ کل در این زمینه به بیش از ۶۳ میلیارد تومان می رسد. وی با بیان اینکه در راستای اجرای طرح های آبخیزداری در هفته دولت بزرگترین بندخاکی شرق کشور هم به بهره بردای می رسد، خاطر نشان کرد: اعتبار آن ۱۲ میلیارد ریال می باشد که ۵ رشته قنات تحت تأثیر قرار می گیرد و ارتفاع این سازه ۱۳ متر، طول تاج  ۱۹۳ متر و حجم مخزن آن ۴۵۰ هزار متر مکعب است.

افزایش ۳۷ درصدی پروژه ها

منابع طبیعی پیشرو در استفاده از انرژیهای پاکمعاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی نیز در این آیین گفت: با وجود تحریم های استکبار در هفته دولت شاهد رشد ۳۷.۵ درصدی افتتاح پروژه ها بودیم که موجی از امید را در بین مردم ایجاد کرده است. سید مجتبی علوی مقدم عنوان کرد: استفاده از روش های نوین در منابع طبیعی گامی موثر در حفظ محیط زیست می باشد و دیگر ارگان ها هم باید به این سمت بروند. وی ادامه داد: پتانسیل هایی زیستی مانند خورشید و باد انرژی های تجدیدپذیر مناسبی را ایجاد می کنند که با بهره برداری از آنها با روش های نوآورانه باعث رفاه عمومی می شود. وی به مشارکت مردم در طرح ها اشاره کرد و افزود: هر چه مشارکت مردمی در اجرای طرح ها بیشتر باشد موفقیت و تاثرگذاری بیشتری از این طریق شاهد خواهیم بود. علوی مقدم اعتبارات ملی را راهی برای توسعه دانست و گفت: باید با استفاده از تجربیات دیگر استان ها و برنامه ریزی دقیق تر بیشتر تلاش کنیم تا سهم اعتبارات ملی خراسان جنوبی بیشتر شود.

 

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=4853

برچسب ها

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 385
  • 882
  • 2,110,319
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱