9

۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار به یگان حفاظت

  • کد خبر : 4984
  • 06 مهر 1397 - 8:40
۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار به یگان حفاظت

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور خبرداد: ۱۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای توسعه یگان حفاظت اختصاص یافته است. قاسم سبزعلی در نشست خبری در خراسان جنوبی با بیان این مطلب، افزود: این اعتبار برای تامین تجهیزات انفرادی و گروهی و خودرو در سطح کشور اختصاص پیدا کرده است […]

100 میلیارد تومان اعتبار به یگان حفاظت فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور خبرداد: ۱۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای توسعه یگان حفاظت اختصاص یافته است. قاسم سبزعلی در نشست خبری در خراسان جنوبی با بیان این مطلب، افزود: این اعتبار برای تامین تجهیزات انفرادی و گروهی و خودرو در سطح کشور اختصاص پیدا کرده است که بر اساس وسعت استانی، وضعیت جنگل و مرتع و وضعیت بحرانی این امکانات به استان ها اختصاص می یابد. وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر یگان های حفاظت فاقد ساختار تشکیلاتی است و نیروهای ما از سایر دستگاه ها تامین می شود به دنبال تصویب ساختار تشکیلاتی یگان های حفاظت در ادارات کل منابع طبیعی هستیم و : امیدواریم بتوانیم در آینده با تصویب چارت تشکیلاتی مجوز جذب و استخدام از پایین ترین رده تا بالاترین رده را داشته باشیم. به گفتۀ وی در حال حاضر خلا نیروها  از طریق نیروهای امریه نیروی انتظامی تامین می شود و سالیانه بیش از ۵۰۰ نفر عوامل وظیفه با مدارک دیپلم تا دکتری جذب و به استان ها منتقل می شوند.

کمبود نیروی انسانی در خراسان جنوبی

در همین زمینه و تکمیل این موضوع مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان هم گفت: در یگان حفاظت استان فقط نیاز مبرم به نیروی انسانی داریم. علیرضا نصرآبادی عنوان کرد: د استان بیش از چهارده و نیم میلیون هکتار عرصه طبیعی داریم که بیش از ۹۵ درصد مساحت استان را به خود اختصاص داده است وی افزود بر اساس استاندارد حفاظتی برای هز ۱۰ تا ۱۵ هزار هکتار یک نفرقرقبان  باید باشد. ولی در حال حاضر در کشور برای هر ۷۰ هزار هکتار یک نفر نیرو از یگان حفاظت خدمت می کنند و در استان ما این وضع بدتر است چرا که برای هز ۱۰۰ هزار هکتار یک نیرو داریم و فشار فراوانی به نیروی انسانی ما در یگان حفاظت وارد می شود. وی تاکید کرد: در همین راستا ما تقاضا داریم با توجه گستردگی استان در جذب نیرو نگاه ویژه ای به خراسان جنوبی داشته باشند.

کاهش ۶۰ درصدی حریق در کشور

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در بخش دیگری از سخنان خود به آتشسوزی در جنگلها اشاره کرد و گفت: بیش از ۹۰ درصد حریق های حادث شده در کشور عامل انسانی دارد و به دلیل سهل انگاری و بی توجهی بوده است. سبزعلی ادامه داد: باید در حوزه فرهنگ سازی و اطلاع رسانی گام های بیشتری برداریم چراکه مردم باید بدانند در مناطقی که پوشش جنگلی دارد تا حد امکان حضور پیدا نکنند. وی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی تصویب ممنوعیت حضور مردم در برخی مناطق را در دستور کار دارد، عنوان کرد: در سال ۹۶ نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۵۰ درصد کاهش حریق را داشته ایم و در هفت ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل نیز ۶۰ درصد کاهش حریق را شاهد بوده ایم. به گفتۀ وی پیش بینی و پیشگیری هدف گذاری ما در موضوع حریق است، که قبل از رسیدن به فصل حریق باید اقدامات آموزشی و ترویجی را انجام و کانون های بحرانی را شناسایی کنیم. فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ادامه داد: در سازمان جنگل و مراتع باید در کانون های بحرانی طرح هایی را با مشارکت مردم داشته باشیم که ضمن انتفاع جوامع محلی رشد، بالندگی و افزایش پوشش گیاهی را نیز داشته باشیم. سبزعلی تصریح کرد: کشت گیاهان دارویی یکی از برنامه های مهم ما در منابع طبیعی می باشد.

وضع مناسب خراسان جنوبی در تخلفات

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با بیان اینکه سالیانه ۳۰ هزار پرونده تخلف در کشور تشکیل می شود، گفت: ۷۰ درصد آن ها مربوط به موضوعات زمین از جمله نهال کاری، احداث بنا، تخریب و دخل و تصرفات است. سبزعلی با اشاره به اینکه در نقاطی که ارزش افزوده زمین بسیار بالا است تخلفات نیز بیشتر است، عنوان کرد: یکی از معضلات ما عدم برخورد به هنگام با متخلفین است که این مهم نیز در دستور کار قرار گرفته است. به گفتۀ وی وضع خراسان جنوبی در تعداد پرونده ها خیلی کم است و این به دلیل نوع عملکرد مدیر کل منابع  این استان می باشد که در بخش اطلاع رسانی و آگاهی دهی خوب کار کرده اند و نشست های مردمی برگزار کرده اند. وی با بیان اینکه ۱۵ شهید و ۵۰۰ جانباز در عرصه منابع طبیعی در سطح کشور وجود دارد، خاطر نشان کرد: بیش از ۶۰ هزار همیار طبیعت در حوزه های مختلف نیز فعالیت می کنند. به گفتۀ وی این تعداد جانباز و شهید به دلیل درگیری با متخلفین و قاچاقچیان چوب است و به همین دلیل دولت باید نگاه ویژه ای به منابع طبیعی داشته باشد.

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=4984

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 1,491
  • 2,282
  • 2,033,151
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱