6

تولید ۲۰ میلیارد تومان علوفه در مراتع استان

  • کد خبر : 5063
  • 03 آبان 1397 - 9:58
تولید ۲۰ میلیارد تومان علوفه در مراتع استان

در سالجاری و با بهره برداری از مراتع احیا شده حدود ۲۰ میلیارد تومان به اقتصاد بهره برداران و دامدارن استان کمک می شود. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با بیان این مطلب ادامه داد: این مهم با بهره برداری از ۴۴۰ هزار هکتار از عرصه های مرتعی استان که در سنوات گذشته از […]

تولید 20 میلیارد تومان علوفه در مراتع استان

در سالجاری و با بهره برداری از مراتع احیا شده حدود ۲۰ میلیارد تومان به اقتصاد بهره برداران و دامدارن استان کمک می شود. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با بیان این مطلب ادامه داد: این مهم با بهره برداری از ۴۴۰ هزار هکتار از عرصه های مرتعی استان که در سنوات گذشته از محل اعتبارات دولتي و با مشاركت بهره برداران عرصه های مرتعي احياء و اصلاح شده، جهت بهره برداري و تعليف دام مرتعداران صاحب نفع استان از اول آبان ماه باتوجه به تعيين ظرفيت به عمل آمده مورد بهره برداري قرار گرفته است.
مهندس علیرضا نصرآبادی تصریح کرد: با احيا عرصه هاي مذكور علاوه بر حفاظت خاك، اهداف مربوط به اصلاح و احيا مراتع، بهبود وضعيت پوشش گياهي، حفظ منابع آب و خاك، جلوگيري از فرسايش خاك و بهبود عوامل زيست محيطي محقق گشته كه اين امر سبب افزايش توليد علوفه خشك و بالطبع علوفه قابل برداشت به ميزان ۲۷.۳ هزارتن به ارزش ريالي ۱۹۵ ميليارد ريال مي شود و همچنين منجر به بهبود وضعيت معيشتي و اقتصاد بهره برداران مرتعي استان مي شود.
وی بیان کرد: حدود ۳۰۰ هزار واحد دامي متعلق به ۶ هزار و ۲۵۰ خانوار مرتعدار و دامدار روستايي و عشايري، در ۱۱۵ منطقه استان به مدت ۸۰ تا ۹۰ روز از اين مراتع بهره برداري خواهند کرد و طي اين مدت، بهره بردارن مكلف به رعايت نكات فني قيد شده در پروانه هاي موقت صادره، مي باشند.
مدیرکل محترم منابع طبیعی و آبخیزداری استان مهمترین هدف مديريت بر عرصه هاي احيا شده را افزايش كمي و كيفي پوشش گياهي براي رسيدن به پتانسیل توليد و بهره برداري پايدار دانست و افزود: بهبود شاخص هاي پايداري اكولوژيكي مرتع به ويژه سلامت، ظرفيت، وضعيت مرتع، توقف عوامل تخريب از قبیل فرسایش بادی و آبی و ايجاد تعادل بين تعداد دام و ظرفيت مرتع از دیگر اهداف اصلاح مرتع می باشد.

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=5063

برچسب ها

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 511
  • 882
  • 2,110,445
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱