8

تحفه ی ۴۰ میلیاردتومانی مرتع

  • کد خبر : 5280
  • 09 دی 1397 - 9:20
تحفه ی ۴۰ میلیاردتومانی مرتع

هر سال به صورت سنتی حدود ۵۰ تن آنغوزه ی شیرین توسط روستائیان از عرصه های منابع طبیعی خراسان جنوبی برداشت می شود.که سودی معادل ۴۰ میلیارد تومان را برایشان به ارمغان می آورد. مدیرکل منابع طبیعی خراسان جنوبی گفت: این استان پتانسیل‌های خوبی برای کشت گیاهان دارویی دارد که در این میان شناسایی عرصه‌های […]

تحفه ی 40 میلیاردتومانی مرتعهر سال به صورت سنتی حدود ۵۰ تن آنغوزه ی شیرین توسط روستائیان از عرصه های منابع طبیعی خراسان جنوبی برداشت می شود.که سودی معادل ۴۰ میلیارد تومان را برایشان به ارمغان می آورد.
مدیرکل منابع طبیعی خراسان جنوبی گفت: این استان پتانسیل‌های خوبی برای کشت گیاهان دارویی دارد که در این میان شناسایی عرصه‌های مستعد برای کشت گیاهان دارویی در سطح رویشگاه های استان در حال انجام است.
مهندس علیرضا نصرابادی افزود : به‌منظور بالا بردن فرهنگ عمومی کشت گیاهان دارویی و توانمندسازی جوامع محلی و در راستای اجرای پروژه‌های مربوط گیاهان دارویی امسال ۱۸ قرارداد با پیمانکاران بسته شده است.
وی گیاه آنغوزه شیرین را جزو ارزشمند ترین گیاهان دارویی در مراتع این استان عنوان کرد و ادامه داد: هر سال به صورت سنتی حدود ۵۰ تن آنغوزه که با هدف احیای عرصه های منابع طبیعی کاشت شده توسط روستائیان برداشت می شود.که درآمدی حدود ۴۰ میلیارد تومان را به دنبال دارد.
وی درباره مساحت تعهد احیای زمین های منابع طبیعی در سال ۹۷ توضیح داد: مساحت ۱۸ قراردادی که برای امسال توسط پیمانکاران تعهد شده به ۱۰ هزار و ۱۲۱ هکتار می رسد.که ویژه ی کاشت گیاه آنغوزه است.
به گفته وی این گیاه بیشتر در عرصه های طبیعی شهرستان های طبس، بشرویه ،قاین و نهبندان کاشت می شود.
وی اظهار کرد: گرایش جهانی به گیاهان دارویی در سال‌های گذشته افزایش‌یافته و کشورها تلاش کردند تا مصرف گیاهان دارویی را در کشور خود افزایش دهند.
وی گفت: بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت ۱۱۰ کشور از ۱۹۳ کشور عضو این سازمان استراتژی‌هایی را برای ترویج مصرف داروهای سنتی تدوین و اجرا کرده‌اند این در حالی است که تعداد این کشورها در سال ۱۹۸۶ حدود ۱۴ کشور بوده است.
نصرابادی تأکید کرد: خراسان جنوبی پتانسیل‌های خوبی برای کشت گیاهان دارویی دارد و از هزار و ۲۰۰ نوع گونه گیاهی دارویی بیش از ۸۰۰ نوع گونه گیاه دارویی در استان وجود دارد.
وی افزود: مهم‌ترین نوع گیاهان دارویی خراسان جنوبی، آنغوزه، وشا(کندل)و آویشن است.
وی با اشاره به اینکه شناسایی عرصه‌های مستعد برای کشت گیاهان دارویی در خراسان جنوبی در حال انجام است، گفت: توسعه کشت گیاهان دارویی نیاز به آموزش دارد.
وی تصریح کرد: خوشبختانه خراسان جنوبی از غنای گونه‌ای زیادی برخوردار بوده و همین امر سبب شده که اهالی استان از گذشته بسیار دور به استفاده از گیاهان دارویی توجه ویژه داشته باشند.

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=5280

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 91
  • 1,687
  • 2,100,393
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱