4

اوضاع تاغزارهای ۴۰ ساله بحرانی شد

  • کد خبر : 5305
  • ۱۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۴
اوضاع تاغزارهای ۴۰ ساله بحرانی شد

عمر و سرمایه ی ۴۰ ساله ی منابع طبیعی استان این روزها در چنگ قاتلی به نام شپشک سفید است که بیش از  ۸۵ درصد مساحت تاغزارهای دست کاشت و طبیعی خراسان جنوبی را  نابود کرده است. چند سالی است که طغیان آفات خشکی دوست از جمله آفت «شپشک سفید» در اثر تداوم خشکسالی ها […]

عمر و سرمایه ی ۴۰ ساله ی منابع طبیعی استان این روزها در چنگ قاتلی به نام شپشک سفید است که بیش از  ۸۵ درصد مساحت تاغزارهای دست کاشت و طبیعی خراسان جنوبی را  نابود کرده است.

چند سالی است که طغیان آفات خشکی دوست از جمله آفت «شپشک سفید» در اثر تداوم خشکسالی ها در استان حالت فورانی به خود گرفته وعلاوه بر درختان و مزارع اکنون به عرصه های منابع طبیعی نیز هجوم آورده است.

این روزها شرایط وخیم خشکسالی آنقدر عصیان آفات را زیاد کرده که گاهی کاری از دست سموم قوی هم ساخته نیست. طغیان آفت شپشک سفید چنان در حال رشد است که اگر همین روزها اعتبار ویژه ای که قرار بود برسد اختصاص نیابد معلوم نیست این گرد مرگ تا کجا پیش خواهد رفت.

مدیر کل منابع طبیعی خراسان جنوبی در گفت و گو با آوای خراسان جنوبی مهمترین نقش این تاغزارها را با اوضاع خشکسالی در جلوگیری از بیابانزایی و فرسایش بادی عنوان کرد. و گفت: سال ۹۳  سطح تاغزارهای آلوده به آفت شپشک سفید استان ، ۲۰ هزار هکتار اعلام شد ، اما این آمار در سال ۹۵ به ۸۵ هزار هکتار رسید.و همین طور هر سال میزان درگیری نسبت به سال قبل دو برابر می شود.

مهندس علیرضا نصر ابادی افزود: از این میزان سطح آلودگی حدود ۳۶ هزار هکتار جزو مناطقی است که سطح آلودگی در آن بسیار بالا و فوق بحرانی است که نیاز به اقدامات مقابله ای دارد.

به گفته ی وی در سال های ۹۳ و ۹۴ اعتباری که برای از بین بردن این آفت در زمین های بحرانی مورد نیار بود حدود ۵۰ میلیارد تومان برآورد شد، اما اکنون با سطح درگیری بیش از ۸۵ هزار هکتار و البته تداوم خشکسالی اعتبار مورد نیاز به  ۷۰ میلیارد تومان رسیده است .

وی تاکید کرد: فرسایش بادی، یکی از رخدادهای نامیمونی است که سالانه بیش از یک هزار میلیارد ریال خسارت به توان تولیدی کشور وارد می کند. بنابر این برای کنترل بیابان ها موفق ترین و گسترده ترین روشی که از حدود ۳۰ سال پیش در ایران معمول شده است، جنگلکاری با گونه مقاوم به خشکی و شوری، بخصوص با گونه درختی یا درختچه ای تاغ است. این گیاه نقش خود را در مهار شن های روان و به طور کلی تثبیت خاک ثابت کرده است.

وی با اشاره به اینکه تاغزارهای خراسان جنوبی طبیعی و دست کاشت سابقه ای ۴۰ ساله دارد تصریح کرد: اگر روند نابودی تاغها با این سرعت حرکت کند ، زحمات این سالها در بخش بیابانزدایی از بین می رود.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت:  مساحت کل تاغزارهای استان (طبیعی و دست کاشت ) ۸۹۳ هزار و  ۶۳۹ هکتار است که در حال حاضر بیش از ۶۵۱ هزار و ۶۳۹ هکتار آن تاغزار طبیعی و بیش از ۲۴۲ هزار هکتار آن تاغزار دست کاشت است.

علیرضا نصرآبادی افزود: توجه به این نکته حائز اهمیت است که تاغزارهای استان در کانون های بحرانی فرسایش بادی برای کنترل و تثبیت اراضی در راستای حفاظت از مناطق مسکونی، کشاورزی و راه های مواصلاتی احداث شده است بناراین مدیریت تاغزارهای احداث شده در راستای حفاظت از آنها امری بسیار ضروری است.

هر چند هر روز اطلاعات مربوط به خسارت خشکسالی در استانی که بیشترین میزان اشتغال آن مربوط به دام و کشاورزی است افزایش می یابد ، اما تخصیص کم و دیر هنگام اعتبارات و همچنین کم توجهی پایتخت نشین ها گاهی این سوال را مطرح می کند که به راستی این استان محروم است یا محروم زده؟

 

 

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=5305

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 98
  • 2,415
  • 1,310,324
  • سه شنبه _ ۲۲ تیر ۱۴۰۰