7

احیای مجدد کمیسیون ماده واحده پیگیری شد

  • کد خبر : 5355
  • ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۵
احیای مجدد کمیسیون ماده واحده پیگیری شد

از سال ۹۴ به بعد اعتراض ها به ملی شدن زمین ها از طریق مراجع قضایی پی گیری می شود، این در حالی است که تا قبل از این اعتراض ها بدون هزینه های سربار در کمیسیون ماده واحده در فاصله زمانی کم تری پاسخ گویی می شد. بر این اساس مسئولان منابع طبیعی و […]

از سال ۹۴ به بعد اعتراض ها به ملی شدن زمین ها از طریق مراجع قضایی پی گیری می شود، این در حالی است که تا قبل از این اعتراض ها بدون هزینه های سربار در کمیسیون ماده واحده در فاصله زمانی کم تری پاسخ گویی می شد. بر این اساس مسئولان منابع طبیعی و آبخیزداری استان با همکاری دیگر استان ها پیگیری هایی برای احیای مجدد کمیسیون ماده واحده انجام داده اند.
معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی در این باره گفت: تا قبل از سال ۹۴ مرجع اعتراض به ملی شدن اراضی ، کمیسیون ماده واحده مستقر در اداره منابع طبیعی هر شهرستان بود که شهروندان با مراجعه به منابع طبیعی می توانستند اعتراض خود را بدون هزینه به ثبت برسانند . و بعد از مدت کمی به نتیجه برسند .البته اگر نسبت به رای کمیسیون ماده واحده نیز اعتراضی وجود داشت سپس ماجرا به محاکم دادگستری کشیده می شد.
حمید باقرپوربا اشاره به مشکلاتی که هم اکنون با وضع این قانون درباره اعتراضات مطرح است افزود: هم اکنون شهروندان برای اعتراض به ملی شدن اراضی شان باید مستقیما به شعبه ویژه مستقر در دادگستری مرکز استان مراجعه کنند. که این موضوع برای آنها بار مالی به همراه دارد.
وی اضافه کرد: زمان پاسخ گویی به این پرونده ها نیز به مراتب افزایش یافته است که این موضوع ممکن است شهروندان را بلاتکلیف بگذارد.
وی با اشاره به قانون تعیین تکلیف اراضی اختلافی موضوع اجرای ماده ۵۶ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع کشور مصوب ۲۲ شهریور ماه ۶۷ مجلس شورای اسلامی (کمیسیون ماده واحده) گفت: بر اساس این قانون مقرر شد بین اشخاص حقیقی و حقوقی و منابع طبیعی کمیسیونی به نام ماده واحده تشکیل شود تا پس از بررسی و اعلام نظر توسط کارشناسان ذیربط و پس از صدور رای توسط قاضی این کمیسیون وضعیت زمین اختلافی را تعیین تکلیف کند.
باقر پور ادامه داد: تا قبل از سال ۹۴ این اعتراض ها به کمیسیون ماده ۵۶ که هیئت هفت نفره بود، اعلام می شد. اما بعد از ایراد شورای نگهبان به صدور رای از سوی تمامی اعضای کمیسیون، مجمع تشخیص مصلحت نظام ماده واحده اصلاح مقررات ماده ۵۶ را تصویب و بدین ترتیب با وجود اظهار نظر هیئت هفت نفره رای از سوی عضو قضایی صادر می شد.چنانچه شخص ذینفع به رای اعتراض داشت باید در مهلت قانونی دادخواست خود را به محاکم حقوقی تقدیم می کرد.
حال بعد از این همه تکاپو در حالی که قرار بود تعیین تکلیف اعتراض ها سریع تر و مردم در زمان مناسبی به حق و حقوق خود برسند این روند اکنون به نحوی تغییر کرده است که فرد معترض در ابتدا باید به شعبه ی ویژه ی دادگستری مراجعه کند که طبق روال قانونی باید هزینه نسبتا زیادی را برای ثبت اعتراض پرداخت کند هر چند این قانون برای سهل تر شدن نتیجه ی اعتراض ها از طرف قانون گزار ابلاغ شد اما اکنون بیشتر کشاورزان را دچار چالش و سردرگمی کرده است.
البته معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با توجه به اهمیت این موضوع برای کشاورزان اعلام کرد: پیگیری احیای مجدد کمیسیون ماده واحده به اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس ارسال و مشکلات مردم در آن مطرح شده است.
وی ابراز امیدواری کرد با پیگیری نمایندگان استان این موضوع هر چه زودتر رفع و مشکلات مربوط به آن کاسته شود.
وی درباره سرنوشت پرونده های قبل از سال ۹۴ که باید با همان روال قبلی پیش برود گفت: اعتراضات ثبت شده در دفاتر ماده واحده از ابتدای استان شدن تاکنون ۸ هزار و ۲۰۰ فقره بوده است که تاکنون ۶ هزار و ۲۱۰ فقره آن رسیدگی شده است.
باقر پور اعتراضات رسیدگی شده از سال ۹۴ تا ۹۷ را به ترتیب ۴۵۷، ۸۵۷ ، ۳۰۴ و ۶۵ فقره عنوان کرد و افزود: هنوز هزار و ۵۵۰ فقره پرونده در کمیسیون ماده واحده این اداره کل در حال رسیدگی است.
آنچه امروز باید مد نظر مسئولان قرار بگیرد کاهش دغدغه ی کشاورزان و دامداران این استان است آن هم در شرایطی که خشکسالی آنها را هر روز درگیر تر می کند.

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=5355

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 1,267
  • 1,085
  • 1,427,763
  • چهارشنبه _ ۲۴ شهریور ۱۴۰۰