45

۷ میلیون متر مکعب آب استحصال شد

  • کد خبر : 867
  • 25 فروردین 1395 - 6:50
۷ میلیون متر مکعب آب استحصال شد

 ۷ میلیون متر مکعب آب در سازه های آبخیزداری نهبندان جمع آوری شد. رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نهبندان به استحصال ۷ میلیون متر مکعب آب و بهبود وضعیت آبخیزداری به دنبال بارندگی های چند سال اخیر اشاره کرد و توضیح داد: در این منطقه ۱۱۹ سازه خاکی و ۸ مورد سنگی و ملاتی […]

DSCF1444 7 میلیون متر مکعب آب استحصال شد ۷ میلیون متر مکعب آب در سازه های آبخیزداری نهبندان جمع آوری شد. رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نهبندان به استحصال ۷ میلیون متر مکعب آب و بهبود وضعیت آبخیزداری به دنبال بارندگی های چند سال اخیر اشاره کرد و توضیح داد: در این منطقه ۱۱۹ سازه خاکی و ۸ مورد سنگی و ملاتی به ظرفیت ۹ میلیون مترمکعب وجود داردکه در بارندگی های آبان و اسفند گذشته و فرودین امسال ۷ میلیون متر مکعب آن، آبگیری شده است.
مهندس«جاوید فر» از مسولان استان درخواست کرد با توجه به احتمال بارندگی و به منظور جلوگیری از خروج رواناب ها از سرفصل هایی مانند طرح توسعه نهبندان، اعتبارات بنیاد برکت یا ملی …برای انجام پروژه های آبخیزو آبخوان داری مساعدت کنند.
وی استحصال آب با اجرای پروژه های آبخیز داری را در تغذیه منابع آبی، کاهش خسارت سیل، رضایت عمومی مردم و بهره برداران موثر خواند و ادامه داد: هرچند در این بارندگی ها به ۵ سازه خاکی و گاویونی خساراتی وارد شده اما نشان از سلامت و امنیت سازه ها دارد زیرا به نسبت تعداد سازه ها و میزان خسارت وارده به سایر تاسیسات ، از جمله راه ها ، بخش مسکن وکشاورزی، آسیب به سازه های آبخیزداری کم بوده است .
وی برآورد خسارت به سازه های خاکی در اثر بروز سیل را ۷۵ میلیون تومان عنوان و تاکیدکرد: برای جبران خسارات به همین میزان اعتبار نیاز است اما امکان تامین آن وجود ندارد در حالی که این کار ضروری است زیرا احتمال بارندگی وجود دارد .
وی باز هم از مسولان استان خواست در صورت امکان امکان برای تخصیص اعتبار اقدام و از تحمیل خسارت بیشتر جلوگیری کنند .
به گفته جاوید فر ارزش ریالی آب استحصال شده از هزینه های اجرا و احداث سازه ها، جبران خسارت های سیل، راه و تاسیسات کمتر است هزینه کردن برای آبخیزداری به مراتب مناسب تر از کاهش خسارت های سیل است .
به گفته وی از میران رواناب های حاصل از بارندگی ها فقط ۱۰ درصد آن، استحصال می شود و بقیه آن به دلیل نبود اعتبار وانجام عملیات آبخیزداری در بستر رودخانه ها جاری ویا با تحمیل خسارت سیل، از دسترس خارج می شود.

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=867

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 329
  • 882
  • 2,110,263
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱