7

استحصال ۲۰میلیون متر مکعب آب در سازه های آبخیزداری استان

  • کد خبر : 963
  • 19 اردیبهشت 1395 - 3:14
استحصال ۲۰میلیون متر مکعب آب در سازه های آبخیزداری استان

 ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار متر مکعب رواناب و سیلاب از سازه های آبخیز و آبخوان داری خراسان جنوبی استحصال شد. معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با بیان این مطلب گفت: به دنبال بارندگی های سال آبی جاری، میزان استحصال آب در سازه های آبخیزداری استان به ۱۹ میلیون و […]

آبخیزداری سربیشه استحصال 20میلیون متر مکعب آب در سازه های آبخیزداری استان ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار متر مکعب رواناب و سیلاب از سازه های آبخیز و آبخوان داری خراسان جنوبی استحصال شد.
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با بیان این مطلب گفت: به دنبال بارندگی های سال آبی جاری، میزان استحصال آب در سازه های آبخیزداری استان به ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار متر مکعب رسید. مهندس «نصرآبادی» گفت: این میزان آب در حوضه های آبخیز و یا سازه های کوچک و متوسط جمع آوری شده است. وی وسعت عرصه های استان را ۱۵ میلیون هکتار عنوان کرد که از این میزان هفت و نیم میلیون هکتار وسعت حوضه آبخیز است اما تا کنون برای یک میلیون هکتار مطالعات آبخیزداری و برای ۳۳۰ هزار هکتار عملیات آبخیزداری انجام شده است. وی تاکید کرد: قبل از تشکیل استان، وسعت حوضه های آبخیزداری بسیار کم بود و در سال های ۸۳ تا ۹۴ حجم کار زیادی با ۴۴ میلیارد تومان اعتبار انجام شد در این عملکرد به طور متوسط سالانه در هر هکتار بین ۱۰۰ تا ۳۵۰ متر مکعب نزولات و رواناب ذخیره شده است.
«نصرآبادی» افزود: دراین ۱۱ سال بخش آبخیزداری ۴۴ میلیارد تومان اعتباراز منابع ملی و استانی داشت که در مقایسه با برخی پروژه های وزارت نیرو رقمی نیست. به گفته وی، در مناطقی که عملیات آبخیزداری انجام شده از جمله سربیشه و نهبندان باوجود بارندگی های گسترده، سیل خسارتی نداشت اما چنانچه عملیات آبخیزداری انجام نمی شد خسارت زیادی از این محل به بار می آمد.
به گفته وی، هنوز هم در حوضه آبخیزداری عقب هستیم هر روز درخواست های فراوانی برای انجام عملیات آبخیزداری دریافت می شود زیرا در برنامه ها دانش بومی به صورت عملی و فنی با مشارکت مردم در منطقه انجام می شود اما به دلیل محدودیت اعتباری امکان پاسخگویی به همه درخواست ها نیست.

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=963

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 1,568
  • 1,288
  • 2,095,297
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱