9

احياي ۱۵ هزار هکتار عرصه مرتعي در پروژه بین المللی سرایان

  • کد خبر : 443
  • 06 مهر 1394 - 20:23
احياي ۱۵ هزار هکتار عرصه مرتعي در پروژه بین المللی سرایان

 ۱۵ هزار و ۵۵۱ هکتار عمليات احيايي با اعتباري بيش از ۳۳۲ ميليارد ريال در عرصه هاي مرتعي تخريب يافته سه قلعه و بخشي از روستاهاي سرايان اجرا شده است. مدير اجرايي پروژه احیای اراضی جنگلی و تخریب یافته سرايان با بيان اين مطلب، به مشارکت کميته هاي روستايي و جوامع محلي براي احياي اين […]

phoca thumb l k احياي 15 هزار هکتار عرصه مرتعي در پروژه بین المللی سرایان 15 هزار و ۵۵۱ هکتار عمليات احيايي با اعتباري بيش از ۳۳۲ ميليارد ريال در عرصه هاي مرتعي تخريب يافته سه قلعه و بخشي از روستاهاي سرايان اجرا شده است.

مدير اجرايي پروژه احیای اراضی جنگلی و تخریب یافته سرايان با بيان اين مطلب، به مشارکت کميته هاي روستايي و جوامع محلي براي احياي اين ميزان مراتع اشاره کرد و گفت: در قالب عمليات احيا اقداماتي از جمله توليد نهال گلداني و ريشه اي، نهال کاري و آبياري، فعاليت هاي آبخيزداري، حفاظت و قرق، جمع آوري بذر، عمليات مديريت هرزآب و … انجام شده است.

به گفته«يوسفي» پروژه احياي زمين هاي جنگلي و تخريب يافته با تاکيد ويژه بر زمين هاي حساس به فرسايش بادي و خاک هاي شور (RFLDL) اقدامي مشترک بين سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري کشور به عنوان نماينده ايران، تسهيلات جهاني زيست محيطي (GEF) و سازمان خوارو بار و کشاورزي ملل متحد (FAO) است.

وي مدت اجراي اين پروژه را از سال۹۰ به مدت ۵ سال اعلام و اضافه کرد: اين طرح از آذر ۹۰ در ۲ منطقه پايلوت سرايان و ريگان کرمان به مساحت کل ۴۶۲ هزار و ۶۸ هکتار در حال اجرا است که مساحت حوزه آبخيز سرايان در اين طرح ۱۶۳ هزار و ۵۶۸ هکتار و داراي اکوسيستم خشک و نيمه خشک و منابع آب محدود است.

وي بودجه پروژه را بيش از ۱۱ ميليون دلار برشمرد و افزود: ۲۵ درصد آن سهم(GEF) و ۷۵ درصد سهم ايران است همچنين از کل بودجه پروژه ۳۵ درصد سهم استان و بقيه سهم کرمان است.

وي با بيان اين که دست اندرکاران و ذي نفعان اصلي اين پروژه جوامع محلي و مردم ساکن در حوزه هاي آبخيز پايلوت پروژه هستند، وجه تمايز اين پروژه را داشتن اولويت ملي و تعريف شدن بر اساس نيازهاي مردم محلي عنوان کرد.

وي با تشريح اهداف پروژه، از ميان برداشتن موانع کليدي پيش روي مديريت پايدار سرزمين و جنگل، احياي تنوع زيستي و افزايش ظرفيت اراضي و چشم اندازهاي جنگلي تخريب يافته، امنيت غذايي و مقابله با بيابانزايي و افزايش ظرفيت ملي و محلي در حمايت از اجراي گسترده و همه جانبه اقدامات انجام شده در اين پروژه در ديگر اراضي خشک و نيمه خشک ايران را از آن جمله برشمرد.

وي مناطق هدف اجراي پروژه را مشتمل بر شهر سه قلعه و ۳ روستاي دوست آباد، زنگويي و بسطاق و جمعيت مناطق تحت پوشش را ۷ هزار و ۳۵۴ نفر شامل ۲ هزار و ۱۱ خانوار اعلام کرد.

به گفته وي مهم ترين مشکلات منطقه فرسايش بادي، خشکسالي متوالي و افت سفره هاي آب زيرزميني، شوري و قليائي بودن خاک و محدوديت براي زراعت آبي و کاهش تنوع زيستي است.

دستاوردهاي پروژه

وي با تشريح دستاوردهاي پروژه RFLDL در پايلوت سرايان افزود: اين پروژه در چهارمين سال اجرا قرار دارد که در سال اول تمرکز بر بسيج، توانمندسازي و مشارکت جوامع محلي در مديريت پايدار منابع طبيعي و در سال هاي دوم و سوم علاوه بر تاکيد بر تداوم اقدامات انجام شده، محور اصلي فعاليت ها بر روي تقويت ظرفيت کارشناسان و کميته هاي روستايي، همکاري هاي بين سازماني، راه اندازي و ترويج معيشت هاي جايگزين و پايدار به منظور بهبود وضعيت معيشتي و زيست محيطي و ايجاد يک مکانيسم جمع آوري اطلاعات، پايش و گزارش دهي مناسب به منظور انتشار آموزه ها است.

وي برنامه هاي سال چهارم پروژه را بررسي، تجزيه و تحليل طرح هاي توسعه روستايي، مشاوره براي ايجاد شغل هاي جديد با در نظر گرفتن پتانسيل هاي منطقه، برنامه ريزي براي تقويت بيشتر صندوق هاي پس انداز و شرکت تعاوني و تاکيد بر مشارکت بيشتر مردم در حل مشکلات روستا عنوان کرد.

وي با تشريح مهم ترين فعاليت هاي انجام شده در سايت پايلوت استان، شناسايي زير حوزه آبخيز اجرايي پروژه و انجام مطالعات پايه، تشکيل کميته هاي مديريتي، معرفي پروژه به دست اندرکاران محلي، استاني و …، بسيج و سازماندهي جوامع محلي، تشکيل ۴ صندوق توسعه پايدار جوامع محلي، بسيج سمن هاي محلي به منظور افزايش آگاهي ها درباره پروژه ،احداث بادشکن اطراف مزارع، پرورش قارچ، گياهان زينتي و آپارتماني، بوقلمون و زنبور عسل، روش هاي نوين آبياري و توليد ورمي کمپوست و … را از آن جمله برشمرد.

وي درباره اقدامات مرتبط با کنترل فرسايش بادي به احداث ۸/۳ کيلومتر (۴/۱۱هکتار) بادشکن اطراف مزارع با مشارکت جوامع محلي به منظور کاهش اثرات ناشي از فرسايش بادي در منطقه و افزايش توليدات کشاورزي و برنامه ريزي براي احداث ايستگاه پايش فرسايش بادي اشاره کرد.

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=443

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 91
  • 1,687
  • 2,100,393
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱